itfaiye raporları gözden geçirilsin!

İbb Meclis 7 Aralık 2016 17:43
Videoyu Aç itfaiye raporları gözden geçirilsin!
A
a

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi CHP Üyesi Mehmet Berke Merter hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın cevaplaması isteği ile 01.12.2016 Perşembe günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis müdürlüğüne sunduğu yazılı soru önergesi;

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

4982 sayılı Bilgi edinme kanunu ve 3071 sayılı dilekçe kanunu uyarınca;  Aşağıdaki sorularımızın Belediye Başkanlığı ’nca yazılı olarak cevaplandırılması için, gereğini arz ederiz.

Adana da kız Yurdu’nda çıkan yangın bizleri üzüntüye boğmuştur. Ölen vatandaşlarımızın ailelerine ve milletimize başsağlığı diler, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Yangın çıkan Öğrenci Yurdu’nda yangın merdivenlerinin kapısının kilitli olduğu iddiaları vardır. Bu kapsamda düşünürsek İstanbul da ki devlet ve özel Yurt’ların denetimini bir kez daha gözden geçirmek hasıl olmuştur, elzem olmuştur. 

Mevcut özel öğrenci yurtları yönetmeliği der ki: 
b) (Değişik: 15/12/2009-2009/15692 B.K.K.) Binanın kagir, prefabrik, çelik veya betonarme olması, giriş ve servis kapılarının bulunması ve tamamının veya kontenjana yetecek bir kısmının yurda tahsis edilmiş olması gerekir.
16) (Değişik: 15/12/2009-2009/15692 B.K.K.) İlgili mevzuata uygun yangın merdiveni, yangına karşı söndürme malzemesi ve tesisatı,

İstanbul’da ki devlet ve özel Yurt’ları ile ilgili sorularımız ve önerilerimiz:

1.   Yurtların açılması ve işletilmesi Bakanlığın iznine tabi olduğu bilinmekle birlikte olası bir yangında sorumlusu Belediyelerdir. İstanbul da ki Yurtların, “Yurtlar yönetmenliği” ne uygun olup olmadığının denetlenmesini, işletme ruhsatlarının olup olmadığını tekrar kontrol etmeyi düşünüyor musunuz?

2.   Yurtların, okulların, kapalı spor salonların, sinema ve tiyatroların yangın merdivenlerinin mevcut yangın yönetmenliklere ve şartlara uygun olup olmadığının denetlenmesini, Yurtlarda ki yangın merdivenlerinin çıkış kapılarının açılıp açılmayacağının kontrolünün yapılmasını düşünüyor musunuz! 

3.   Yurtlarda, okulların, kapalı spor salonların, sinema ve tiyatroların yangın tüplerinin olup olmadığı, kullanım tarihlerinin geçip geçmediğinin kontrol edilmesini düşünüyor musunuz?

4.   Yurtların, okulların, kapalı spor salonların, sinema ve tiyatroların güvenlik ve teknik denetimlerin gözden geçirilmesini düşünüyor musunuz?

5.   Yurtların, okulların, kapalı spor salonların, sinema ve tiyatroların elektrik trafolarının gözden geçirilmesini ve kontrol edilmesini düşünüyor musunuz?

6.   İstanbul’da ki kamu kurum ve kuruluşları, vakıf ve derneklerin açtıkları tüm öğrenci yurtlarının tespitinin yapılmasını, gerekli uyarıların yapılmasını bu vesile ile İstanbul'da ki tüm yangın merdivenlerinin ve İtfaiye raporlarının tekrar kontrol edilmesini öneriyoruz.

7.  Bu denetimlerin yapılması için İBB İtfaiye Ruhsat ve Kontrol Şefliğiyle beraber çalışacak meclis üyelerinden oluşan yerinde denetim komisyonu kurulmasını öneriyoruz. 

Önergemizin başkanlık makamına havale edilmesini ar ederiz.

İBB Meclis Üyesi/Mehmet Berke Merter

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat