Vatandaşlar saatlerce yağlı boyaya dokunuyor!

İbb Meclis 21 Kasım 2018 18:49
Videoyu Aç Vatandaşlar saatlerce yağlı boyaya dokunuyor!
A
a

Bahçelievler Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Mehmet Berke Merter hazırladığı yazılı soru önergesinde İstanbul’da ki Halk Otobüslerinin içindeki korunakların ve ayakta yolculuk edenlerin tutundukları sarı renkteki direklerin boyaları konusunu meclis gündemine taşıdı ve şunları söyledi

STANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

Konu: İstanbul’da ki Halk Otobüslerinin içindeki korunakların ve ayakta yolculuk edenlerin tutundukları sarı renkteki direklerin boyaları hakkında.

İstanbul da Özel Halk Otobüsleri ile ilgili sıkıntı, sorun, şikayet gibi yaşanan olumsuzluklar malumdur. Halk otobüslerinin çoğunun yaşlı, bakımsız, kirli, yeterli temizliği yapılmadığı, tamir ve bakıma muhtaç araçlardan oluştuğu gözlemlenmektedir. Vatandaşlarımızın yoğun şikayetlerin başında da otobüslerin içindeki korunakların ve ayakta seyahat ederken vatandaşın elleri ile tutundukları sarı renkteki direklerin boyaları ile ilgilidir.

Fotoğraflardan da görüldüğü gibi vatandaşlar elleri ile tutundukları için zamanla boyalar kayıp oluyor ve bu vesile ile direkler defalarca boyanıyor. Yine fotoğraflardan da görüldüğü gibi bu boya yağlı boya. Sayıları yüzleri aşkın halk otobüslerinde İnsanlar saatlerce bu yağlı boyaya dokunuyor, terleyen avuçları ile adeta yağlı boyaları vücutlarının içine alıyor. Uzmanlar yağlı boyanın zararlarını şöyle özetliyor: “Boyaların içindeki çözücüler ve bir takım uçucu organik bileşikler sağlığa zararlı kimyasallar içerir. Boyalar kururken bu kimyasallar havaya karışır ve tarafımızdan teneffüs edilir. Elle temas edilmesi halinde vücuda zararları oldukça etkilidir” denilmektedir.

Şikayetler doğrultusunda konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ve İETT’nin ilgili Müdürlüğünün bu halk otobüslerinin kontrollerini ivedilikle yapmasını, korunakların ve direklerin yağlı boya ile boyanmasına son verilmesini ve gerekli idari cezaların verilmesini halkımız adına istiyoruz. Sorularımız:

1. Halk Otobüslerinin temizliği ve bakımı ile ilgili kontroller hangi sıklıkla hangi kuruluş tarafından yapılıyor?

2. Halk Otobüslerinin denetimi yeterince yapılıyor mu?

3. Temizliği ve bakımı yapılmayan otobüslerle ilgili tutanak tutuluyor mu? İdari cezalar veriliyor mu?

4. Milyonlarca vatandaşın her gün bu sağlıksız ve aleni durum karşısında yeterli denetimi yapmayan ve göz yuman yetkililer hakkında gerekli idari, adli soruşturmalar ve yaptırımlar yapmayı düşünüyor musunuz?

Önergemizin Başkanlık makamına havalesini arz ederiz. Saygılarımızla,

Ek: halk Otobüslerinin içinde çekilen fotoğraflar

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB)Meclisi 2018 yılı Kasım ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Mehmet Berke Merter, Hasan Tapan, Şenol Yolbir, Namık Kemal Ceylan’ın imzaları ile önerge meclis başkanlığına sunuldu ve oy birliği ile başkanlık makamına havale edildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat