Elektrikli Izgaralar Konulsun

İbb Meclis 4 Nisan 2017 23:20
Videoyu Aç Elektrikli Izgaralar Konulsun
A
a

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB)Meclisi 2017 yılı Mart ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Mehmet Berke Merter, Ayşegül Okumuş Görgü, Ümit Yurdakul , Zeynel Yılmaz, Hasan Tapan, Muzaffer Şahin, Musa Keleş, Şenol Yolbir ve Seyit Ali Aydoğmuş imzaları ile oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önerge:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA
Konu: İstanbul Sahilinde ve Parklarında halka rahatsızlık veren durumlar ve çözüm önerileri hakkında
İstanbul Büyükşehir Belediyesi daha önce soru önergesi ile uyarılmış olmasına karşın parklarda ve sahillerde yayalar ve bisikletler için ayrılmış bölgelere hala motosikletler yoğun bir şekilde girmektedir. Bu durumdan vatandaşlarımız rahatsızlık yaşamaktadır. Ayrıca bu durum vatandaşlarımız için tehlike saçtığını da hatırlatmak isteriz. Önceki soru önergesine verilen cevapta da problemle ilgilenildiği söylenmesine rağmen, maalesef henüz bir adım atıldığı görülmedi.
 
Yine havaların ısınmasıyla beraber İstanbul sahillerinde ve parklarında dinlenmek isteyen vatandaşlarımız olduğu gibi seyyar esnaflarımız çoğalmaktadır. Seyyar esnafın çoğunun da küçük tezgahlarında kömürlü ızgaralarında et, tavuk, sucuk gibi etler pişirmekte yada çay demlenmektedir. Yine aynı esnaflar, örnek vermek gerekirse, örneğin Yeşilyurt sahilinde yer yer müşterileri için etrafında oturabilecekleri ateşler yakıyorlar. Bu da yürüyüş yapan ve bisiklet süren vatandaşlarımızı yoğun dumandan dolayı rahatsız etmektedir.
 
Ayrıca yaz aylarında da, yeşil alanların da İstanbul’da çok az olması sebebiyle, sahilde ve parklarda çok sayıda ızgaralardan kümeleme şeklinde duman tütmektedir. Bundan dolayı bazı yerlerde ciddi bir hava kirliliği yaşanmaktadır. Sahile temiz hava solumaya gelen ve dinlenmek isteyen vatandaşlarımızın dumanın çokluğu rahatsız edebilecek boyuta gelebiliyor. Dünyanın gözde şehirlerinden olan İstanbul’da maalesef İBB bu konuda da henüz bin çözüm üretememiş ve yıllardan beri hep aynı manzarayla karşılaşılmaktadır.
 
Tabi halkımızın kültürünün bir parçası olan mangalı yasaklamak asla doğru olmaz. Ama bu duruma da bir çözüm üretmek gerekir. Başka ülkelerdeki uygulamalara bir göz atarsak Avustralya ve Yeni Zelanda akla geliyor, çünkü orada da bizdeki gibi ızgara yapmak, halk tarafından çok seviliyor ama Okyanusya’da bizdeki durumun aksine belediyeler güzel bir çözüm bulmuş, parklarda ve sahillerde belediyeler tarafından bedava olarak büyük sabit elektrikli ızgaralar konulmuş ve bu şekilde duman emisyonu minimum düzeye indirilmiştir. Bu elektrikli ızgaraların yanına bir de kolay temizlik için çeşmeler bulunmaktadır. Izgaralar ayrıca her sabah belediyeler tarafından temizlenip tekrar halkın kullanımına sunulmaktadır.
 
Okyanusya’daki uygulamalardan bahsetmişken, oradaki parklardaki bir başka güzel çevreci örnek daha görülebiliyor. Tek kullanımlık pet şişelerin çevreye verdikleri zararı azaltmak için ve halka güzel bir hizmet olarak pet şişelerini bedava olarak doldurabilmeleri için içme suyu çeşmeleri de yer yer parklarda ve yürüme yollarında yer almaktadır. Avustralya ve Yeni Zelanda da uygulanan bu güzel ve anlamlı hizmetin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da uygulanması önerimiz ve tavsiyemizdir. Ve Halkımızın parklarda yaşadığı bu sorunlara bir çözüm bulmayı düşünüyor musunuz?

Önergemizin başkanlık makamına cevaplandırılma isteği ile havalesini arz ederiz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat