TÜRKİYE’DEN KKTC’YE YABANCI TURİST DESTEĞİ

Kültür ve Sanat 23 Ağustos 2019 19:12
Videoyu Aç  TÜRKİYE’DEN KKTC’YE YABANCI TURİST DESTEĞİ
A
a

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Önceliğimiz, yabancı turist ziyaretinin Kıbrıs'ta kalıcı ve sürdürülebilir bir tanıtım ve ulaşım politikasıyla artırılması.

Bu konuda da çok deneyimliyiz. Kendi içimizde de bunu geliştirecek bazı birimler kurduk. Bu birimlerin de desteğiyle KKTC'nin dünyadaki turizm potansiyelinin tanıtımı açısından bir dizi hamleyi tamamlayıp 2020 itibarıyla hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Bakan Ersoy: “TİKA ofisini KKTC'ye açmaya karar verdik. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili çalışmayı tamamlayıp, TİKA'nın burada bir ofisle hizmet etmesini sağlayacağız."

KKTC’nin dünya turizminden aldığı payı artırması için destek vereceklerini ifade eden Bakan Ersoy, Kıbrıs’ta yabancı turist ziyaretinin kalıcı ve sürdürülebilir bir tanıtım ve ulaşım politikasıyla artırılmasına öncelik verdiklerini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) günübirlik ziyaret gerçekleştiren Bakan Ersoy, KKTC Millî Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel'i ziyaret etti. Yunus Emre Enstitüsünün Lefkoşa’daki ofisini de ziyaret eden Bakan Ersoy, tarihi Selimiye Camii’nde incelemelerde bulundu.  

Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu merhum Alparslan Türkeş’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) restore edilerek müzeye dönüştürülen Lefkoşa’daki evini ziyaret eden Bakan Ersoy, daha sonra Barbarlık Müzesi’ni gezdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ziyaretleri sırasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ile bakanlık heyeti eşlik etti.

Sanat Alanında Ortak Projeler Yapılacak

KKTC Millî Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Kuzey Kıbrıs’ın kültürel varlıklarının tespiti, derlenmesi ve halkla buluşması gibi konularda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Bakan Ersoy, Kıbrıslı sanatçıların verimliliğini arttırarak, iki ülke arasındaki kültür faaliyetlerinin daha iç içe girmesini ve gelişimini sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Sanat alanında çeşitli projeler düşündüklerini ifade eden Bakan Ersoy şöyle konuştu:

"İlk etapta Devlet Opera ve Bale birimimizde Arap Ali Destanı'nın sergilenmesiyle ilgili bir çalışma var. Oyunu başta burada, daha sonra da Türkiye'de sergileyeceğiz. Yurt dışında da, Londra'da sergilenmesini sağlayacağız. Biz bu organizasyonun sürekli ve devamlı olmasını istiyoruz. Ağırlıklı olarak Kıbrıslı soydaşlarımızdan oluşan sanatçılar, eksik kalan kısımlarda bizim sanatçılarımıza destek verecek. Her yıl bir oyunun en az 3 kere Kıbrıs'ta, bir veya iki defa Türkiye'de ve bir kere Londra'da sergilenecek şekilde hazırlanması ve hayata geçirilmesini, orta ve uzun vadeli bir program halinde sürdürülebilir şekilde yapacağız."

KKTC’nin Turist Sayısını Artıracağız

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile de görüşen Bakan Ersoy, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Turizmin KKTC ekonomisinde payının çok büyük olduğuna vurgu yapan Bakan Ersoy, Üstel'in Ankara ziyareti sırasında iki strateji üzerine yoğunlaşma kararı aldıklarını ifade etti.

Bu stratejilerden birincisinin ulaşımın iyileştirilmesi, ikincisinin ise tanıtımla ilgili olduğunu kaydeden Bakan Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim önceliğimiz yabancı turist ziyaretinin Kıbrıs'ta kalıcı ve sürdürülebilir bir tanıtım ve ulaşım politikasıyla artırılması. Düzenli olarak da bu sayının artırılması bağlamında bir strateji üzerine çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak da büyük destek vereceğiz. Bu konuda da çok deneyimliyiz. Kendi içimizde de bunu geliştirecek bazı birimler kurduk. Bu birimlerin de desteğiyle KKTC'nin dünyadaki turizm potansiyelinin tanıtımı açısından bir dizi hamleyi tamamlayıp 2020 itibarıyla hayata geçirmeyi planlıyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, KKTC'nin yanı sıra Türkiye için de ciddi ve önemli hedefler koyduklarına vurgu yaparak, Türkiye için 2023'e kadar 75 milyon turist ve 65 milyar dolarlık turizm geliri hedeflediklerinin altını çizdi ve KKTC'nin de bu turizm pastasından pay almasını temenni ettiklerini söyledi. 

Süleymaniye Camii Restorasyonu Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edilen ve 21 Temmuz'da açılışı yapılan Alparslan Türkeş Müze Evi'ni de ziyaret eden Bakan Ersoy, KKTC'ye sadece Bakanlık olarak değil TİKA, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Enstitüsü ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) gibi bağlı kuruluşlarla birlikte geldiklerine dikkati çekti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi ile yapılan bir rapor dâhilinde Selimiye Camisi'nin restorasyonunu Vakıflar Genel Müdürlüğünün üstlendiğini dile getiren Bakan Ersoy, "İhaleyi kazanan firmaya yer teslimi dün yapıldı. Üç yıl sürmesini planlıyoruz. İnşallah üç yıl içinde restorasyonu tamamlayıp, katedralin veya şu anki ismiyle Selimiye Camisi'nin Kıbrıs'ta uzun yıllar hizmet vermesini sağlayacak hale getireceğiz." dedi.

TİKA KKTC’ye Ofis Açacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının bir ofisini de Lefkoşa’ya açmayı planladıklarını belirten Bakan Ersoy, Tika’nın burada birçok sosyal sorumluluk projesini üstleneceğini söyledi.  

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şunları söyledi:

"TİKA ofisini KKTC'ye açmaya karar verdik. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili çalışmayı tamamlayıp, TİKA'nın burada bir ofisle hizmet etmesini sağlayacağız. Bu TİKA'nın Kıbrıs'taki yatırım ve faaliyetlerini artırması için gerekli olan bir adımdır. Bundan sonra TİKA da sosyal sorumluluk projesini Türkiye Cumhuriyeti ve Bakanlığımız adına üstlenecek."

KKTC’ye Direkt Uçuşların Sağlanması İçin Çalışıyoruz

KKTC'nin turist sayısını artırmak üzere tanıtım stratejisi hazırladıklarını belirten Bakan Ersoy, KKTC'nin yurt dışındaki tanıtım faaliyetleriyle ilgili çok ciddi destek vereceklerini vurgulayarak, reklam ve tanıtım desteği konusunda da KKTC'nin yanında olacaklarının altını çizdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, uçuş politikası adına da strateji geliştirdiklerini söyleyerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"KKTC'ye hem uçuş sayısının arttırılması hem de yurt dışından direkt uçuşların sağlanması için çalışmalar yapıyoruz. Burada havaalanıyla ilgili uymaları gereken bir güvenlik protokolü var, onların çalışmaları da bu yıl içerisinde bitiyor. Daha sonra eskiden olduğu gibi hiç uçak değiştirmeden belli ülkelerde uçuşun nasıl devam edeceğiyle ilgili çalışmaları hayata geçirmemiz gerekiyor. KKTC'nin turizm potansiyeli yeterli ve değerlidir. Burada fiyatlara takılmamamız lazım. Doğru tanıtım ve ulaşım politikalarıyla turistleri buraya getirmemiz lazım."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat