'Gıdı gıdı' trenini yeniden çalıştırmak istiyor

Yaşam 13 Nisan 2016 17:16
Videoyu Aç 'Gıdı gıdı' trenini yeniden çalıştırmak istiyor
A
a

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 27 yıl önce durdurduğu trenin müzeye konulması yerine yeniden çalıştırılmasını isteyen son başmakinist Vanlıyız, treni kendisinin tamir edebileceğini söyledi.

AYDIN - EŞBER AYAYDIN

Aydın'ın Nazilli ilçesinde temeli 1935'te atılan, 'ilk Türk basma fabrikası' olma özelliği taşıyan Sümerbank Basma Fabrikasının yapım aşamasında kullanılmak üzere Almanya ve İngiltere'den iki ayrı tren alındı.

Fabrikanın inşaatında kullanılan trenler, yüklü halde yokuşu tırmanırken çıkardığı seslerden dolayı yöre halkı tarafından 'Gıdı gıdı' ismini aldı. Fabrikanın açılmasının ardından ise bu trenler işçi servisi olarak kullanılmaya başlandı. Fabrikanın aldığı karar üzerine 1989'da trenlerin faaliyeti sonlandırılarak kaderlerine terk edildi.

Trenlerden büyük olanı Nazilli Belediyesi'nin girişimleriyle onarılarak yeniden çalıştırıldı. Diğer trenin ise müzeye kaldırılacağı açıklandı.

O dönemde trenin başmakinisti olan Necati Vanlıyız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikanın iplik kısmında 1973'de çalışmaya başladığını daha sonra açılan bir sınavı kazanarak tren kısmına geçiş yaptığını anlattı.

Gördüğü kursun ardından makinist olarak çalışmaya başladığını ifade eden Vanlıyız, 1989'da başmakinist olarak çalışmaya başladığını söyledi.Kaynak: AA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat