Yapı Kontrol Müdürlüğünden Başla, Başkan

Sultangazi 11 Nisan 2019 17:14
Videoyu Aç Yapı Kontrol Müdürlüğünden Başla, Başkan
A
a

Seçim çalışmaları sırasında çok sık adalet ve hak söylemleri ile dikkat çeken Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, herkese eşit ve adaletli davranılacağı sözünü vermişti.

Başkan Av. Abdurrahman Dursun, herkese eşit ve adaletli davranılmasını istiyorsa, ilk önce yapması gereken Sultangazi Belediyesinde kapsamlı bir temizlik operasyonudur. Bu temizlik operasyonuna Sultangazi Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğünden başlamalıdır.
Yapı Kontrol Müdürlüğünde dönen dolapları, haksızlıkları, adaletsizlikleri, onun bunun adamı muamelesine bir an önce son vermelidir.
Ruhsat Müdürlüğü ve mıntıka mühendislerinin kişiye göre muamele yapmaları, kaçak inşaat yapanlara göz yummaları ve daha da ötesinde (görevini layıkıyla yapanları, dürüst ve adil olanları tenzih ederim) rüşvete bulaşmışları bir an önce temizlemelidir.
 
Yapı Kontrol ve Denetim Müdürlüğünde sistem nasıl çalışıyor?
Herkesin merak ettiği sistemi ve usulsüzlüğü anlatalım.  X vatandaş binasına kaçak ve imara aykırı faaliyete başlıyor. Bu durumdan rahatsız olanlar Sultangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğünü arar. Zabıta Müdürlüğü kaçak yapı ile ilgili gelen şikâyeti, Yapı Kontrol Müdürlüğüne bildirir. Yapı kontrol Müdürlüğü mıntıka mühendisini olay yerine gönderir. Mıntıka mühendisi kaçak yapıyı mühürler.
Yapı Kontrol Müdürlüğü görevini yerine getirir ve beklemeye başlar. Kaçak yapısı Mühürlenen X vatandaş arayış içerine girer ve soluğu Belediye’de alır. Asıl olay bundan sonra başlıyor.
X vatandaş mıntıka mühendisini bulur ve mühürleme olayından nasıl kurtulacağını, yıkım yapılıp yapılmayacağını, cezasının ne olacağını söyler.
 
Sonra X vatandaşa kaçak yapısını nasıl bitireceği konusunda yardımcı olunur. Vatandaşa kaçak yapısının bir an önce bitirmesi gerektiği, İnşaat halinden meskûn mahal haline getirmesi için yol gösterilir. X vatandaş kaçak yapısını bitirir. Yapı Kontrol Müdürlüğü bu esnada ise ağır ağır işleyerek, tutanak hazırlamaya başlar. Tutanak hazırlanır ve komisyona gönderilir. Meclis kararı alınır X vatandaşa ceza kesilir. İnşaat halinden meskûn mahale çevrilen kaçak yapı yıkılmaz.
Şikâyete konu kaçak yapıların yüzde 80’ni sadece mühürlenir. Bu mühürler göstermelik olup asla ve asla yapı tatil tutanağı tutulmaz. Yapı tatil tutanaklarının neden tutulmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz?
Sonuç olarak X vatandaş cüzi bir ceza karşılığında ya da (devlete resmi ceza) ödemeden 1 daire sahibi olur.
 
DİPNOT: Bunu biliyordunuz ve şimdiye kadar neden yazmadınız sorusunu duyar gibiyim. Onunla ilgilide bir dip not olarak yazalım. Bu tür gelişmeleri ve daha birçok olumsuz olaylar gerekli yerlere iletmiş ve sonuçlanmasını bekliyorduk. Ülke gündemi ve ilçe gündeminin hızlı değişmesi bu konu ile ilgili takibimizi geride bıraktı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat