USHAŞ ile Cibuti Hükümeti Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Sağlık 23 Ağustos 2019 19:19
Videoyu Aç USHAŞ ile Cibuti Hükümeti Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
A
a

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Cibuti Sağlık Bakanı Muhammed Warsama Dirieh ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) ile Cibuti Sağlık Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Bakan Fahrettin Koca ve Cibuti Sağlık Bakanı Muhammed Warsama Dirieh, ikili görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasında, Cibuti ile Ortak Çalışma Grubu oluşturulduğunu açıklayan Bakan Koca, 2018 yılında Türkiye’de tedavi olan toplam uluslararası hasta sayısının 500 bini aştığını kaydetti. Bakan Koca, sağlık turizminde hedeflenen seviyeye ulaşmak için uluslararası hastalar ve hasta yakınları için sağlık vizesi uygulamasının kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılmasını önemsediklerini vurguladı.

“Sağlık ataşesi görevlendirmeyi planlıyoruz”

Bakan Koca, hava limanları, gümrük kapıları gibi yerlerde Karşılama ve Uluslararası Sağlık Danışma Birimleri oluşturmak istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Ülkemizin ikili anlaşmalar içinde olduğu ve sağlık hizmetlerimizden yararlanacak potansiyel ülkelerde Sağlık Ataşesi görevlendirmeyi planlıyoruz. Sağlık Ataşeleri, Türkiye’nin sağlık markasını bulunduğu ülkede tanıtmak, ülkemize gelecek olan hastaların bürokratik süreçlerini kolaylaştırmak, ülkeler arası sağlık anlaşmalarının uygulamasını takip etmek gibi bir dizi kritik görevi ifa edecektir. Sağlık ve uluslararası ilişkiler alanlarında tecrübeli, donanımlı, nitelikli isimlerden oluşacak sağlık ataşelerimiz, bir dizi eleme mekanizması ile seçilecek ve stratejik öncelikli ülkelerde görevlendirilecektir.”

“Tanı merkezleri oluşturacağız”

Bakan Koca, belirli ülkelerde teknolojik alt yapısı güçlü tanı merkezleri oluşturup, hastalara kendi ülkelerinde tanı amaçlı hizmet verebilmeyi amaçladıklarını da vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bu tanı merkezlerini, hem Türk hem yerel personelin görev yapacağı; içinde MR, Tomografi, Eko gibi görüntüleme cihazlarının olduğu; bazı küçük cerrahi müdahalelerin yapılabilir olduğu; hatta üzerinde Türkiye’nin sağlık turizmi markasını taşıyan ambulanslarla da güçlendireceğimiz merkezler olarak planlıyoruz. Buradaki öncelikli amacımız, ülkemizde tedavi gören hastaların dönüşlerinde kontrollerinin ve takibinin kolaylıkla yapılabilmesini sağlamaktır. Tanı merkezlerinin bir diğer amacı da, merkezlere başvuran hastaların ön tanılarının konularak hastaların tedavi için ülkemize yönlendirilmesi olacaktır.”

Tarihten gelen kültürel bağ

Konuk bakan Dirieh de Türkiye ile ülkesinin tarihten gelen kültürel bağlarla birbirine bağlanmış iki kardeş ülke olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin gelişmesi açısından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015’te Cibuti’ye yaptığı ziyareti anımsatan Dirieh, akabinde Cibuti Cumhurbaşkanı Omar Guelleh’in 2017’de Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini aktardı.

Dirieh, iki ülke arasında sağlık alanındaki iş birliğinin, mevcut dostluk ve kardeşlik köprülerini birleştireceğini de sözlerine ekledi.

Toplantı sonunda USHAŞ yetkilileri ile Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi arasında sağlık alanında iş birliği protokolü imzalandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat