Sultangazi SGK Müdürü Hakan Akdeniz’ den Önemli Hatırlatma

Sultangazi 27 Ağustos 2021 00:10
Videoyu Aç Sultangazi SGK Müdürü Hakan Akdeniz’ den Önemli Hatırlatma
A
a

Fırsatı Kaçırmayalım. Yapılandırmaya Başvuruda Son 5 Gün

Sultangazi Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Hakan Akdeniz tarafından gazetemize yapılan açıklamada; 7326 sayılı Yapılandırmanın, bu pandemi döneminde SGK’ya borcu olan işveren ve sigortalılarımız için iyi bir fırsat olduğunu ve başvuru için son 5 güne girildiğine dikkat çekti.
Son başvuru 31.08.2021
Yapılan açıklamada;
“7326 Yapılandırmasından yararlanmak için 31.08.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 01.11.2021’e kadar ödemek gerekmektedir. Buna göre işveren ve sigortalılarımız bu fırsatları kaçırmamalılar.
2021/Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait, Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, 30.04.2021 tarihinden öncesi işlenmiş fiillere ilişkin İdari Para Cezaları, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, v.b SGK alacakları yapılandırma kapsamındadır.
Başvurular 31 Ağustos 2021 tarihine kadar, www.sgk.gov.tr web adresimizdeki E-Sigorta kanalıyla internet üzerinden (Bağ-Kur sigortalılarımız için E-Devlet üzerinden) yapılabileceği gibi, şahsen veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine de yapılabilmektedir” dendi.
Peşin ödeyen kazanıyor. Taksitli ödemede de kazançlı çıkılıyor!
Ayrıca, borcunu peşin ödeyen işverenlerimiz için tahakkuk etmiş Yurt İçi ÜFE’ye göre hesaplanan Gecikme Cezası ve Zamlarının %90 ı, ilk iki taksit süresi içinde taksitle ödeyen işverenlerimiz için %50 si siliniyor.
Taksitli ödemeyi tercih edenler ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme yapabilecekler. 18 taksit süresi esasen 36 aylık süreye tekabül ediyor. Bu yönüyle de çok avantajlı.
SULTANGAZİLİ VATANDAŞLARIMIZA ÖNEMLİ MESAJ
Sultangazi SGK Merkez Müdürü Akdeniz, “Sultangazi ilçemizde çok sayıda Genel Sağlık Sigortalısı vatandaşımız bulunuyor. Vatandaşlarımız genel sağlık sigortası (GSS) prim ödeme yükümlüsü olduklarını ise çoğu zaman bilmiyor. Genelde rahatsızlanıp hastaneye gittiklerinde ya da evlerine tebligat gittiğinde borçları olduğunu öğreniyorlar. Birikmiş borç yüküyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu nedenle vatandaşlarımız, Genel Sağlık Sigortası prim borçları olup olmadığını E-Devlet üzerinden kontrol etmeliler. İşte bu noktada yapılandırma imkânının önemi ortaya çıkıyor. Fırsat kaçmış değil. Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) vatandaşlarımızdan daha önce hiç Gelir Testi yaptırmamış olanların, 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları halinde hesaplanacak hane içi kişi başı geliri; brüt asgari ücretin üçte birinin yani 1192 TL’nin altında olması halinde GSS prim borçlarının tamamının silineceğini ve sağlığa erişimin ücretsiz olacağını, bu vatandaşlarımızın GSS primlerinin devletimiz tarafından ödeneceğini” ifade etti. Ayrıca, “vatandaşlarımız gelir testi sonucunda prim ödeme yükümlüsü çıksalar bile, 31 Aralık 2021 tarihine kadar borçlarını ister peşin isterseler taksitle öderlerse Gecikme Cezası ve Zammının Tamamının silineceğini” söylemiştir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat