SULTANGAZİ’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

Sultangazi 29 Ekim 2019 13:49
Videoyu Aç SULTANGAZİ’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU
A
a

Cumhuriyetin 96’ıncı yılı Sultangazi Belediyesi Etkinlik Alanında yapılan törenle kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Tankçı Albay Ömer Vural, Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, BBP İlçe Başkanı Yakup Yılmaz, İyi Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın, Mahalle muhtarları, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar; “Saygıdeğer Sultangazililer, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın Değerli Mensupları, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Değerli Öğretmen arkadaşlarım, Geleceğimizin Teminatı Sevgili Öğrenciler, Yirmi birinci yüzyıl dünyasını şekillendirmekte olan küresel dönüşümlerin yaşandığı, tarihi bir geçiş döneminde cumhuriyetimizin Hanımın 96. Yılını birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz.

CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...

Anadolu’daki bin yıllık tarihimiz boyunca bağımsızlığımızı hiçbir zaman kaybetmedik. Tarihimiz boyunca bu topraklarda iki büyük imparatorluk ve bir çağdaş Cumhuriyet kurduk. Ata yurdumuzdan bin yıl önce beraberimizde getirdiğimiz kültürümüzü bu topraklardaki diğer kültür ve medeniyetlerle etkileşim içinde daha da zenginleştirdik. İnsanlığın ortak uygarlığına önemli katkılarda bulunduk. Evrensel tarihe inişleriyle çıkışlarıyla damgamızı vurduk. Dolayısıyla, 2000'li yıllarda öncelikle şanlı bir tarihe ve parlak bir geleceğe sahip büyük bir milletin mensubu olduğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız.

Bugün bizi yeniden bölgemizin en güçlü devleti haline getiren Cumhuriyet her şeyden önce doğulu, batılı, güneyli, kuzeyli, genç, yaşlı, kadın, erkek milletimizin kahraman evlatlarının fedakârlıklarıyla kazanılan eşsiz bir destandır.
Bu büyük varoluş mücadelesinin zaferle sonuçlanması insanlık tarihindeki en büyük zihniyet ve hukuk devrimlerinden birinin gerçekleştirilmesini mümkün kılmış, ülkeyi- yönetme hakkını ve yetkisini millete geçirmiş ve kişileri hukuki önünde eşit birer vatandaş yapmıştır. Büyük bir devrim ve topyekûn bir değişim olan cumhuriyet bir destandır, süreklidir ve bu destan milletimizin eseridir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizi kuran kuşak bilimde ve teknolojide geri kalmanın nelere mal olduğunu görerek, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma yönünde büyük hamleler gerçekleştirmiştir. Cumhuriyetimizin kurulduğu günden bugüne temel amacımız değişmemiştir. Türkiye Cumhuriyetinin temelindeki iddia; vatandaşlarını dünyanın en ileri, müreffeh, çağdaş ve demokratik bir hukuk devletinin vatandaşı yapmaktır.
Gençlerimiz ve gelecek kuşaklar bilmelidir ki, bu vatanda kurduğumuz Cumhuriyet, milletimizin eşsiz fedakârlığıyla emperyalizme karşı bir ölüm kalım mücadelesinden sonra gerçekleştirilmiştir. Bu büyük başarının arkasında binlerce şehit ve gazimizin payı vardır. Bu bakımdan kurulan bu büyük eserin her yönü ile geliştirilmesi ve her türlü tehlikeden titizlikle korunması kaçınılmaz bir görevdir. Şüphesiz ki cumhuriyet kuşaklar', bu görevin bilinci içinde kendilerine bırakılan emaneti koruyacaklar, Türkiye Cumhuriyeti'ni birlik, beraberlik ve huzur içinde sonsuza kadar yaşatacaklardır.

 Gençlerimiz ve gelecek kuşaklar bilmelidir ki, bu vatanda kurduğumuz Cumhuriyet, milletimizin eşsiz fedakârlığıyla emperyalizme karşı bir ölüm kalım mücadelesinden sonra gerçekleştirilmiştir. Bu büyük başarının arkasında binlerce şehit ve gazimizin payı vardır. Bu bakımdan kurulan bu büyük eserin her yönü ile geliştirilmesi ve her türlü tehlikeden titizlikle korunması kaçınılmaz bir görevdir.
Şüphesiz ki cumhuriyet kuşaklar', bu görevin bilinci içinde kendilerine bırakılan emaneti koruyacaklar, Türkiye Cumhuriyeti'ni birlik, beraberlik ve huzur içinde sonsuza kadar yaşatacaklardır. İstiklal Savaşımızı zafere taşıyan ve Cumhuriyetimize hayat veren asil ruh, 96 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Bölücü terör hadiseleri ve 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü karşısında aziz milletimizin tüm fertlerinin ortaya koyduğu duruş ve direniş Cumhuriyetimizin değerlerine ve kazanımlarına her zaman sahip çıkacağımızın bir nişanesi olmuştur.

Bizler, Cumhuriyetin değerlerini benimseyip korudukça Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve coşku içinde kutlanacaktır. Türk insanı bugünlere nasıl geldiğini unutmayacak ve şanlı geçmişine sahip çıkarak aydınlık bir geleceğe sahip olmak için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecek; benimsediği ilkeleri ve milli benliğini muhafaza ederek, medeni dünyanın şerefli bir üyesi hatta öncüsü olmak için verdiği mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğilirken, sizleri en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum ”dedi.

Kaymakam Uğur Kalkar’ın konuşmasından sonra ilçede bulunan okulların öğrencileri günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu. Okulların folklor ekiplerinin gösterileri sonrası, okullarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Sultangazi etkinlik alanındaki tören, geçit töreniyle sona erdi.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat