Spor tarihine yön verecek proje Eyüpsultan'da başladı

Eyüpsultan 12 Aralık 2018 17:59
Videoyu Aç Spor tarihine yön verecek proje Eyüpsultan'da başladı
A
a

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde Turkcell'in sponsorluğuyla hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi, Eyüpsultan'da başladı.

Eyüp Anadolu Lisesi Spor Salonunda gerçekleştirilen organizasyona, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın da katılım sağladı.

Eyüpsultan'dan 4906 öğrencinin katıldığı projede bu yıl ülke genelinde toplamda 1 milyon öğrencinin yetenek taraması gerçekleştirilecek.

Önümüzdeki yıl 5 milyon çocuğa sportif tarama yapılması hedefleniyor.

Sportif taramalar boy-kilo ölçümü, esneklik ölçümü, kulaç uzunluğu ve oturma yüksekliği ölçümü, dikey sıçrama ölçümü, el kavrama kuvveti ölçümü, sağlık topu fırlatma, çeviklik, 20 metre sürat koşusu olmak üzere toplam 8 istasyondan oluşuyor.

BAŞKAN AYDIN: 5 BİN ÖĞRENCİMİZ TARAMADAN GEÇECEK

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın konu ile ilgili şu şekilde değerlendirmelerde bulundu:

"Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Belediyemizin ortaklaşa yaptığı bu proje de yaklaşık 5 bin öğrencimizi sportif yetenek testinden geçiyoruz.

Çocuklarımızın motorik özelliklerine göre, vücut özelliklerine göre ve diğer özelliklerine göre ulusal standartlara göre hangi spor dalına yatkın olduklarına dair raporlamalar çıkıyor.

Buradan seçilen çocuklar ikinci kademede de yaklaşık 80 saatlik ayrıca bir teste tabi tutulacaklar. Test sonucunda da hangi spor branşına yatkın olduklarının tespiti yapılacak ve o branşlara yönlendirmeleri sağlanacak. Çocukları doğru spor dallarına yönlendirme çalışması ilçemizde ilk defa yapılıyor."

GENÇ YETENEKLER GEÇ KALINMADAN KEŞFEDİLECEK

Türk spor tarihinin en büyük altyapı projesi olarak gösterilen çalışma kapsamında, ilk aşamada Türkiye'deki tüm ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin taranarak, yaklaşık 1 milyon çocuğun sportif yetenek ve potansiyelleri, bilimsel verilerle ortaya çıkartılacak.

Kapsamı her yıl daha da genişletilerek devamlı hale getirilecek projeyle, yetenekli çocukların geç kalınmadan keşfedilmesi ve Türkiye'nin spor altyapısının sağlam temeller üzerinde yükselmesi sağlanacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat