Sivas Kongresiyle kongreler dönemi kapanmıştır

Sultangazi 4 Eylül 2019 18:08
Videoyu Aç Sivas Kongresiyle kongreler dönemi kapanmıştır
A
a

Ak Parti Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Erol Koç, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100.Yılı dolayısıyla mesaj yayınladı. Erol Koç yayımladığı mesajında “Sivas Kongresiyle kongreler dönemi kapanmıştır” dedi.

Ak Parti Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Erol Koç’un 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 100. Yılı Dolayısıyla Yayımlamış Olunan mesajı
 
 Mustafa Kemal'in Amasya genelgesi le yaptığı çağrı üzerine 1.Dünya Savaşından sonra işgale uğrayan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk Milletinin bağımsızlığını sağlamak için çareler aramak amacıyla seçilmiş Ulus temsilcilerinin Sivas'ta bir araya gelmesiyle 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında gerçekleşen kongredir. Sivas Kongresinde alınan kararlar, Daha önce yapılan Erzurum Kongresi kararları genişletilerek tüm ulusu kapsar bir nitelik kazandırılmış ve yeni bir Türk Devletinin kurulmasına temel olmuştur. Bu nedenle Sivas Kongresinin Türkiye Cumhuriyeti Tarihindeki önemi büyüktür.
Sivas Kongresi 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14:00 de Sivas Lisesi ( O zamanki adıyla Mektebi Sultan) nde Mustafa Kemalin açılış konuşmasıyla başlamıştır. Kongreye 38 delege katılmış ve 8 gün sürmüştür.
 
Sivas Kongresiyle kongreler dönemi kapanmıştır.
Alınan kararlar başlıca - Milli sınırlar içinde Vatan bölünmez bir bütündür Parçalanamaz - Her türlü yabancı işgal ve müdahalelere karşı millet topyekûn kendini savunacak ve direnecektir. Kuvayi Milliye'yi tek kuvvet tanımak ve Milli iradeyi hâkim kılmak temel esastır.
Bu vesileyle Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere Tüm şehitlerimizi Rahmetle anıyoruz.
 
Erol KOÇ
Sultangazi Belediye Meclis üyesi
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat