İSRAİL VE FİLİSTİN TOPRAKLARINDA NEDEN GERÇEK BARIŞ SAĞLANAMIYOR?

Röportaj20 Mart 2015 19:52
İSRAİL VE FİLİSTİN TOPRAKLARINDA NEDEN GERÇEK BARIŞ SAĞLANAMIYOR?
A
a

İki gündür İsrail topraklarında ve Gazze’de yaşanan katliamlar, şehit edilen masum Müslüman ve Musevi kardeşlerimiz dünya gündeminde büyük bir yankı uyandırmıştır. Fakat bu ne ilk ne de son saldırıdır. Katliamların bu şekilde devam etmemesi gerektiğini artık herkes fark etmiş durumdadır. Ancak bu katliamları kökten çözümlerle, makul bir akılla bitirmek yerine her defasında orta

Bir Müslüman olarak - ve eminim bir Musevi olarak da – İsrail ve Filistin topraklarında yapılan katliamı anlamak mümkün değildir. Ortada Filistin ve İsrail arasında imzalanmış bir barış anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşmaya göre iki taraf da karşı tarafa saldırmamayı taahhüt etmektedir. Ama bir taraf füzelerle saldırıya geçtiği zaman karşı taraf için de vatandaşlarını ve topraklarını savunma hakkı doğmaktadır. İşte bu davranış, iki ülkenin de aslında kendi halkına yaptığı zulüm ve katliamdır. İsrail roket kullandığında roketatarları sadece Filistin’e değil aslında kendi halkına da çevirmektedir. Aynı durum Filistin için de geçerlidir.
 
Savaş bir oyun değildir. Yapılan saldırılarda hedef, şahıs ya da amaç da belli değildir. Füzeler ve bombalar kimi zaman boş bir araziye, kimi zaman masum çocuklara denk gelmektedir. Diyelim ki masum 50 kişi öldürüldü, bunun iki ülke için de yalnızca bir kayıp olduğu açıktır. Amaç kendi ülkeni savunmak da olsa böyle bir durumda adaleti gözetmek çok güçtür. Çünkü roket saldırısı yapılmakta ama bu roketler roketi atana değil de masum insanlara denk gelmektedir. Kendilerince askeri yerleri hedefleseler de sivil evleri de vurmaktadırlar. Açıktır ki askeri hedefi de sivil hedefi de vurmaya gerek yoktur.
 
Tüm bu gerçekler göstermektedir ki; Türkiye hami sorumluluğuyla İsrail ile birlikte hareket etmeli ve peygamber evlatları olan İsrail ve Filistin arasında arabulucu olarak görevi üstlenmelidir. Peygamber evlatlarının birbiriyle savaşması büyük bir gaflettir. Müslümanlar kendi aralarında birlik olup “Allah Bir’dir” diyen Musevileri de bağrına basmakla yükümlüdür.
 
Kınamak, lanet etmek, resmi yoldan protesto çekmek, kahrolsun demek, bomba ve roket atmak hep tehdide, nefrete ve karşı tarafı öldürmeye yönelik yöntemler ve izahlardır. Oysa İslam dini ve Musevilik bizden bunu istememektedir. Bu iki İlahi din de bu zihniyete tamamen karşıdır ve iki İlahi din için de insan öldürmek haramdır. İşte bu nedenle Türkiye ve İsrail arasında bir birlik olması gerekmektedir. Türkiye ile İsrail,  beraber karar aldıklarında onlarca yıldır çatışmalar ve bombalamalar nedeniyle kan gölüne dönen bölgede Allah’ın izniyle gerçek barış ve huzur ortamı sağlanacaktır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat