Esentepe Mahallesi Muhtarı Haydar Polat ile yaptığımız röportaj

Röportaj21 Temmuz 2015 02:44
Esentepe Mahallesi Muhtarı Haydar Polat ile yaptığımız röportaj
A
a

Vatandaşla devlet arasında köprü vazifesini gören muhtarlık müessesesi dünyada sadece ülkemizde uygulanması açısından özellik arz etmektedir. Muhtarlık sıfatı, anıldığı her ortamda halkımızın yoğun olarak ilgi gösterdiği bir kurum olarak göze çarpıyor. “MUHTARLAR KONUŞUYOR” köşemizin bu haftaki konuğu Esentepe Mahallesi Muhtarı Haydar Polat

Esentepe Mahallesi Muhtarı Haydar Polat ile yaptığımız röportaj;
 
30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Esentepe mahallesinde büyük bir farkla Muhtar seçildik. Seçildiğimiz günden bu yana mahallemizin kardeşliğine birliğin en güzel mesajı biz verdik.
 
Ama aynı zaman da emeğin kutsallığı üzenine bu direnişli mücadelemize doğamıza, tabiatımıza insanlarla beraber, mahallemizin geleceği adına Türkiye’nin 81 vilayetinden gelmiş Türküyle, Kürdüyle,alevi’siyle,lazıyla sünnisiyle birer çiçek kokusu getirerek, mahallemizin ne kadar  güçlü bir iradeye sahip bir halk olduğumuzu ortaya koyduk.
 
Seçildiğimiz günden bu yana yerel ve evrensel değerlere sahip azim ve kararlılıkla çalışan, girişimci ve gelişime açık, mahallemize ışık tutacak bir yönetim anlayışıyla, insanların sorun ve sıkıntılarının çözüm noktasında neler yapabiliriz düşüncesindeyiz.
 
Bu manada toplantılar istişareler yapıyoruz. Mahallemizde kalıcı çözüm nasıl yapılır bunun mücadelesizini veriyoruz. zaman zaman Belediye Başkanımızla mahallemizin sorunlarını paylaşıyoruz.
Bunlar çözüldü mü hayır. Çözülme adına bir adım atılmadı. Ama umutsuz değiliz. Allah’ın izniyle bizde takip ediyoruz.
 
Mahallemizin çözülmesi gereken sorunları halk pazarı, elektrik kablolarının yeraltına alınması, ulaşımla ilgili sorunların giderilmesidir. Mevcut muhtarlımı binası son durağa tasındı. Şu anda olgumuz alanın bir meydan haline gelmesini istiyoruz. Bu proje Esenepe Mahallesi için bir kazanım olacaktır. Belediye Başkanımız, Mahalle muhtarımız ve halkımız faydalanacaktır.
 
 
Biz muhtarlığa geldiğimize küçük çocuklara ayakkabı yardımında bulundunuz. Bu yadımlarınız devam ediyor mu?
 
Esentepe halkı yasamın dibinden gelen bir halk. Yoksul bir halk.
Bu benim muhtar olarak ikinci bayramım. Geçtiğimiz bayram 1000 çift ayakkabı dağıtımı yapmıştık. Bu yıl ise Bayram gelmeden biz bunun hazırlıklarını yaptık. Yaklaşık 100 koli gıda yardımı, 300 çift ayakkabı dağıtımı yaptık. Ayakkabı ve gıda yardımını tamamen kendi imkânlarımızla yaptık. Belediyemizden bu dönem her hangi bir yardım yapılmadı. Tahminin hiçbir muhtarlığa yapılmadı. Esentepe halkının bu yardımlara çok ihtiyacı var.
 
Her seçim döneminde Belediye Başkanı ve muhtarlar bazı vaatlerde bulunurlar, sizinde Esentepe halkına vaatleriniz odlumu. Bunlar yerine getirildi mi?
 
Bunu halkımıza sormamız lazım. Halk daha iyi cevap verir.
Ben vicdanen rahatım. Muhtarlığın hiçbir bütçesi yok imkânını yok. Bizim görevimiz bu sorunları yerinde ve zamanında tespit edip, buranın mülkü amirine kaymakama, Belediye Başkanına iletmektir. Kaymakamlıkla ilgili sorunları kaymakamlığa, Belediye ile ilcili sorunları da Belediye Başkanlığına iletmektir.
 
Belediye Başkanı Sayın Cahit Altunay Esentepe Mahallesi için vaatlerde bulundu mu? Bu vaatler yerine getirildi mi?
 
                                 
Belediye Bakanımız seçim çalışmaları yaparken onun hızına Türk havayolları dahi yetişemiyordu. Seçimlerden iki ay sonra halk pazarı inşaatına başlanacak, lise yapılacak elektrik kabloları yeraltına alınacak dendi. Yaklaşık iki seneye yaklaşacağız daha bir şey yok. Birkaç tane çukur doldurduk onlarda mecburiyetten oldu. Halikımız onları da bağıra çağıra yaptırıyor. Onun haricinde gözle görülür bir şey yok.
 
Kültür merkezi secimden bir hafta önce Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın katılımıyla görkemli bir şekilde açıldı. Ama açılışından hemen sonra kapısına bir kilit vuruldu. Bir faaliyet yok.
 
Sultangazi’nin nüfuz bakımından en büyük mahallesinden söz ediyoruz. Sizinde belirttiğiniz gibi mozaik bir mahalle. Her bölgeden insanların yasadığı bir yer. Çocukların gidebileceği yeterli bir park alanı var mı? Çocuk oyun alanları mevcut mu?
 
Park alanlarımız yok dersek nankörlük yapış oluruz. Yeterlimi asla. Parktan önemlisi Esentepe eğitim. Sürekli göç alan bir mahalle.
 2014 eğitim ve öğretim yılında sınıf mevcudumuz 55 kişiydi bu sene 70 kişiyi bulacak. Buna kalıcı çözüm bulmak lazım. Okul yapıp Esentepe çocuklarını eğitmek gerekiyor. 60 70 kişilik sınıflarda bu çocuklar başarılı olamıyor. İlkokul döneminden liseye geçiş yaptığında gidip dışarıda okuyor. Dışarıda da başarılı olamadığı için, okulda çevre edinemiyor.
Okulu terk ediyor. Geliyor Esentepe’nin sokaklarında köşe başlarında gruplaşıyor. Bu da Esentepe için ciddi sorunlar teşkil ediyor. Parklardan önce eğitim alanlarının bir an önce yapılmasıdır.
 
Daha önceki söylemlerinizde Esentepe ilçesinde farklı semtlere otobüs seferlerinin yapılması yönünde açıklamalarınız vardı. Talepleriniz yerine getirildi mi?
 
Talebelerimizin hiçbir şimdiye kadar yerine getiremedi.
Getirilmediği gibi Belediye Başkanı ve özel kalem Müdürü Başkan yardımcıları, birim müdürleri bize dönüş yapmadı. Haberdar edilmiyoruz.
 
Pazar alanı ile ilgili hep söylediğimizde bir iki ay içerisinde başlanılacak denildi. 30 mat 2014 seçimlerinden hemen sonra toplandığımızda Belediye Başkanımızla bir araya geldiğimizde kendisine sordum iki ay içerisinde Büyükşehir yapacak dedi. Şimdi Büyükşehir Belediyesi yapacağı için ne zaman yapılacağı belli değil cevabını verdi.
Siz seçim çalışmalarını yaparken neden Büyükşehir Belediyesi adına söz veryorsun. Burada bir çelişki var. Bizim anlaşamadığımız, uzlaşamadığımız nokta bu. Yoksa bizim kimseyle ilgili bir sorunumuz sıkıntımız yok. Biz mahallemizle iliği mahallemizin geleceği için mücadele ediyoruz.
 
Mahallenizin sınırları içderisinde halk ekmeği fabrikasının yanında boş araziler mevcut. Belediyemiz tarafından değerlendirilmeye çalışılıyor, oraların spor alanları yapılacağı söyleniyor.Ne düşünüyorsunuz?
 
Bizi en son Mustafa beyle görüştüğümüzde Büyükşehir Belediyesi ile Sultangazi Belediyesi koordineli çalışıyor. Gazi karakolundan itibaren Habibler mahallesine kadar imar çalışası yapılıyor denildi. Çalışmanın içerisinde bahsettiğiniz güzergâhların bu kapsamda olduğunu şöyledirler.
Bir kısmı Sultangazi Belediyesi tarafından bir kısmada Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı söyleniyor. Aldığımız bilgiler bu şekilde.
 
Buraya gelirken Esentepe Mahallesi sakinleriyle görüştük genelde sizin anlattığınız sorunları söylüyorlar. Sağlık ocağı ile ilgili doktor eksikliği olduğundan bahsettiler bu konuda ne söylersiniz.
 
Ahi evren sağlık ocağı bir yıldan beri iki hemşire idare ediyor.
İlçe sağlık Müdürümüze, Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Belediye başkanımızın özel kalemine ilettik. Buna rağmen ahi evren sağlık ocağına doktor verilmedi. Türkiye sağlıkta çağ atladığını iddia edenler gelsinler ahi evren sağlık ocağını görsünler nasıl çağ atladığımıza beraber bakalım.
Yetmiş bin kişinin ikamet ettiği mahallede üç tane sağlık ocağı varsa üçüde kirada ise bu doktorlarda bu sağlık ocağında görev yapmak istemiyorlarsa bunun sebebini araştırmak lazım.
Sorun çözülmüyorsa sebebi muhtarsa muhtar istifa etsin gitsin.
 
Pazar alanı sorunu okul sorunu ulaşım sorunu Esentepe Mahalle Muhtarlığı Esentepe halkı adına bu sorunların çözülmesi bekliyor diyebilir miyiz?
 
Muhtar bir nevi bu mahallenin sıkıntılarını mahalle halkı ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplatılırla kendi yol haritasını tespit ediyor.
Esentepe, Besyüzevler, Otogar ve Bağcılar bir hattı olmalı. Halk bu konuda çok sıkıntılı çok tepkili. Bu tepkisini seçimlerde yansıttı.
Böyle devam ederse hepimiz kaybederiz.
 
Bağcılara gitmek için üç vesait değiştiriyor. Otogara gitmek için buradan Topkapı ya oradan da otogara gidecek. Bunlar acil çözülmesi gereken sorunlar.Bugün burada sokak pazarı var gidelim bakalım pazarı dolaşalım ne kadar sıkıntılı bir alana kuruluyor hak ne kadar şikâyetçi görelim.
Halk Pazarları bütün mahallelere yapıldı Esentepe Mahallesinde yeri hazır diyorsun neden yapılmıyor bunu sormak gerekiyor.
 
Sınıf mevcutlarını düşürülmesi gerekiyor. herşeyin yolu eğitimden geçer. Şimdi sağlıklı bir eğitim görmedikleri zaman Gazimahallesi nasıl kırılıp dökülüyorsa Esentepede ona doğru gidiyor.
 
Bu bir gerçektir. Biz ne kadar mücadele etsek bir yere kadar. Kolluk kuvveti görevi yapma durumunda değiliz. Sağlık ocaklarında sağlık görevlilerinin yapacakları görevleri de yapacak durumda değiliz.
Herkes duyarlı bir şekilde sorunları çözme konusunda yaklaşmış olsa Mahallemiz sakinleri yetkililere yardımcı olacak.
 
Ekonomik anlamda mahalle nasıl, gerekli sosyal yardımlar geliyor mu?
 
Ben bu mahallenin muhtarıyım 1992 den beri buraydım. Buraya ikamet ettikten 17 yıl sonra ilçe odu. Bu mahalleye kanal yapılırken ben buradaydım. Şu anda hangi sokakta nerde kaç santimden geçtiğini bilirim. Sözü şuraya getireceğim.
İki Ramazan ayıdır burada yardım yapılıyor. Bu mahallenin yoksulunu en iyi tanıyan kim olabilir? Tabiki muhtar. Teşkilat geliyor buraya fakirler adına fakirlik kâğıdı alıyor.
Sizden yarın saat önce buraya gelen bacımız şunu söyledi; “Ben kiracıyım evinde kirada oturduğum insana yardım kolisi geldi. Ben gelip ismimi yazdırmama rağmen bana gelmedi. Bu ayrımcılığı sen mi yapıyorsun diye sordu”.
Mahallede fakirler tespit edilirken ne teşkilattan ne sosyal yardımlaşmadan beni arayıp ta Muhtar seninde ismini verebileceğin fakir var mı diye sormuyorlar.
Allah’ın bir imside Adil’dir şüphesiz adil olanı adaletli olanı sever. Şimdi baktığınızda adalet bunun neresinde.
 
Teşkilat derken neyi kaskettiniz?
 
Bir siyasi partinin teşkilatından bahsediyorum.
 
 
Mahalleler arasında bir sıralama yaparsak Esentepe kaçıncı sırada olur.
 
Bunun ölçüsünü biz belirleyemeyiz. İsmetpaşa 50.yıl, Sultançiftliği bir vitrin mahalle olmuş. Esentepe’nin o mahallelerden eksik bir yanı yok. Sadece hizmet eksikliği var. Mahallemiz doğadan adlımız mirasla çok güzle bir mahalledir. Caddesiyle sokağıyla konumuyla çok iyidir. Bizler de hizmet konusunda biraz önem verirsek elektrik kablolarının yeraltına alınması, sağlık ocağı, halk pazarı yapılması, ulaşım seferlerinin artırılması mahallemizi zirveye taşır.
 
Kaymakamlık ve Belediye binası yakınımız da. Devlet hastanesi yapılıyor biz bu hizmetleri görmezden gelece kadar nankör değiliz. Bu hizmetlerden keyif alıyoruz.
 
Ben buradaki mülki amirlere, Belediye Başkanına, Başkan yardımcılarına şunu söylemek istiyorum. Özellikle secim çalışmaları sırasında esnaf ziyareti, halk ziyareti yapan Milletvekillerine seslenmek istiyorum.
Özellikle eğitim konusunda sağlık konusunda çok zor bir durumdayız bu sorunları hep birilikte çözelim. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat