Av.Ali Acar’la Dobra Dobra

Röportaj21 Kasım 2015 00:13
Av.Ali Acar’la Dobra Dobra
A
a

Yaklaşan Sultangazi CHP Kongresi öncesi Haber Sitemize dobra dobra konuşan Av. Ali Acar, aday olduğunu resmen açıkladı. Av. Ali Acar ile yaptığımız söyleşiyi siz okurlarımızla paylaşıyoruz.

Editör: Aldığımız duyumlara göre yaklaşan CHP Sultangazi İlçe Kongresinde baskılara dayanamayarak İlçe Başkanlığına aday olacağınız söylendi bu konuda bizleri aydınlatır mısınız?

Av. Ali Acar; “Cumhuriyet Halk Partisini Sultangazi ilçesinde gerçekleştireceği 3. Kongresisin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi ilçe olduğu günden buyana oyları sürekli eriyen oy kaybına uğrayan bir yapıyla karşı karşıya. Bunun nedenleri ve sebepleri var. Esas olarak bunun nedenini araştırıp ona göre çözüm arayışlarına girmek gerekiyor”.

Editör: Cumhuriyet Halk Partisi’nin menfaatleri için ben adayım diyebiliyor musunuz?

Av. Ali Acar: “Her şeyden önemlisi benim çıkıp aday olup olmamam önemli değil. Bu önerinin kanaat önderlerinden gelmesi önem arz ediyor. Partimiz Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’de yakın zaman önce delegasyon sisteminden başarılı çıkan değişimi vaat eden ekip, yeni bir yapılanma istiyoruz sloganıyla ortaya çıktılar. Listelerde adaysız bir değişimi vaat ettiler. Bu değişimi gerçekleştirmeye namzet grupları bir araya getirip Sultangazi’de yeni bir yapılanma adı altında tarafıma böyle bir düşüncelerinin olduğunu söylediler. Benim fikrimi sordular. Bende kendilerine buranın Belediye Başkanı adayı olmuş biri olarak tüm Sultangazi’yi kucaklayan birlikteliği vaat eden, bir yapıdan yana bir durum ortaya çıkarsa partinin yücelmesi adına ben bu hizmeti bu görevi yapmaya aday olduğumu kendilerine bildirdim. Yakın bir zamanda bir toplumun bir bölgenin kanaat önderleriyle bir görüşmem oldu. Onlarda değişimi istiyor onlarda yeni bir yapılanma istiyor”.

Editör: 2014 Yerel Yönetim Seçimlerinde alınan oy oranını koruyabildiler mi?

Av. Ali Acar: “Belediye seçimlerinde aldığımız 65,000 Bin oy aldık. O dönemlerde ciddi zorluklar yaşadık. Bu zorluklara rağmen aldığımız oyun ne kadar değerli olduğunu şuan da daha iyi anlıyoruz. İki seçim geçirdik. İki seçimde de eriyen bir CHP var. Bizler emek verdiğimiz hizmet ettiğimiz değerin artık yeniden şahlanmasını istiyoruz”.

Editör: Siz İlçe Başkanı Olursanız toparlayıcı ve birleştirici olacağınıza inanıyor musunuz?

Av. Ali Acar: “CHP yeni bir ekiple bir değişimle yol yürümesi gerekiyor. Bu tamamen yenilikçi kanadın başara bileceğini düşünüyorum. CHP burada iki liste ile yarışması anlamında bazı eleştiriler oldu. Neden birliktelik yok deniliyor. Ben bunu şöyle tanımlıyorum. Hizmete aday grupların kendilerini daha iyi tanımlaması anlamında Cumhuriyet Halk Parti’sine hizmet edecek yol arkadaşlarını seçme anlamında bir şans verdiklerini düşünüyorum. Bunu ayrıştırma olarak görmemek lazım. O grupların sebat edip fırsat tanımaları gerektiğini düşünüyorum”.

Editör: Sizin Başkanlığınızla birlikte kazanan kim olacaktır?

Av. Ali Acar: “Kazanan CHP olacak. Kazanan Sultangazi olacak kazanan birliktelik olacaktır. Biz bu slagonla ortaya çıkıyoruz. Birleştirici gücü biz Sultangazi'de başaracağız.
Solun burada iktidar olacağı inancıyla bu yönetimi kurgulamak istiyoruz. Kanaat önderlerinin de değişimi hızlandırmak adına bir katkı vermelerini bekliyoruz. Onların seçilmeyen veya kaybeden liste anlamında değil de, CHP tekrardan bir ayağa kalması için gerekli yol ve yöntemlerin bize açmalarını kendilerinden istirham ediyorum. Ben burada kazananın CHP olacağına inanıyorum”.

Editör: Sürekli Değişimden söz ediyorsunuz sizin Değişim anlayışınızı öğrenebilir miyiz?

Av. Ali Acar: “Bizler değişim derken Genel Başkanımızın beş yıl önce genel merkezde yaktığı meşaleyi halkçı sloganı önemsiyoruz. Genel Başkanımız Ecevit ekolünden geliyorum dedi. Ecevit ekolü halkçı bir ekoldür. Halka dayalı ve sadece yerelin gerçeğini yansıtan bir politikadır. “Ne ezen ne de ezilen halkçı bir düzen” sloganını önemsiyoruz. Halkla bütünleşen, halkla kucaklaşan, halka dokunan bir CHP özlemi içerisindeyiz”.

Editör: Bugüne kadar Sultangazi CHP İlçe Yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Av. Ali Acar: “Yıllardır Sultangazi'yi belli bir ekip yönetmeye talip olmuş. Buranın siyasetini sekilendiriyorlar. Ben bu ekibin ciddi anlamda yorulduğunu düşünüyorum. Örgüte yeni bir vizyon ve misyon yükleyecek yeni simaların iş başına gelmesi herkesin yararına olacak. Değişimi ve siyasetin yeni yüzlerinin gelmesini engelleyen bir mekanizmayı biz değiştirmek istiyoruz. Gönül isterdi ki mevcut yönetim bugün daha güçlü sahada olması ve hiçbirinin listelerde aday olmaması. Bu başarı sağlanmış olsaydı bugün hepimiz bir arada kenetlenip bu oluşumu destekleme babında, eksik olanı tamamlamak üzere yola çıkardık. Ama bırakın eksik olmayı tamamlamayı tamamen değişmesi gereken aslında burayı yöneten bireylerin ideolojisinin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. O yüzden yenilikçi diyorum. Biz yenilikçi derken Sultangazi’deki tablo anlamında diyorum.
Genel Merkezimizin politikalarını kabul ediyorum ve şerefim olarak adz ediyorum. Sorun Genel Başkanın değişiminde değil. Sorun politikaları halka yayan ekibin inançsız olarak bu işlerde hizmet etmesidir. Kendisi inanmıyor. Kendisi inanmayan bir ekip başarıyı taçlandıramaz. Genel Başkanımca adz edilen kurultay olaylarında bizler Genel Başkanımızın yanındayız. Genel Başkanımızın politikalarını önemsiyoruz”.

Editör: Gazi Mahallesi İçin CHP’nin kalesi deniliyor, bu konudaki düşüncenizi alabilir miyiz?

Av. Ali Acar: “Gazimahallesi faal siyaset yapan etkin bir mahalle. Sultangazi’nin siyaseti buradan yönetiliyor. Bugün Gazimahallesi’nin kalbinden merkezinden siyasetin adayı olmadan, tarafları bir araya getirip değişimi vaat edip bizler seni uygun gördük sorusunu soruyor. Aslında Gazimahallesi’nin ne kadar Demokratik bir yapıda olduğunu gösteriyor. Demek ki inanan tarafların inandığı şahsiyete iradeyi teslimde zerre kadar şüphesi yok. Ben Cumhuriyet mahallesinde oturuyorum. Sultangazi’nin en az nüfus yoğunluğun az olan bir bölgesi. Dolayısıyla Gazimahallesi’nin yapısını oluşturan bileşenler, biz bu irade senin elinde daha iyi taçlanır daha iyi bir birlik beraberlik yakalanır diye, bunu bana tevhi etmişler. Bu irade bu şekilde değişimi taçlandıra bilirse, diğer mahallelerde ki birlikteliği Gazimahallesi başarmış olacak. Tekelinde tutulan hiçbir değerin büyümediği aşikârdır. Halkın olmayan bir olgunun büyümesine imkân yoktur. Gazimahallesi bugün değişimden yana bir iradeyi ortaya koyarak bir ışık yakmıştır. Diğer mahallelerimizde bu ışığın doğru olduğuna inanırsa ben adayım”.
 
Editör: 2014 yerel yönetim seçimlerinde CHP İstanbul İl Başkanlığı sizi Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi. Sultangazi’de örgüt tarafından adaylığınız nasıl karşılandı?

Av. Ali Acar: “Ben Belediye Başkanlığı seçimlerinde partimin mevcut yönetim kadrosundan, ilçe yönetiminin ilgili kadrolarının ciddi direnciyle karşılaştım. Böyle bir göreve tevhi edilirken o günlerde yaşadıklarım aklıma geldi. Çünkü yarın başkası bu sahada olacak. Bu zihniyetin değişime ihtiyacı var. Sultangazi ilçesindeki yönetim yanlış. Özellikle kamu hizmeti vermeye talip bir adayın önemli olduğunu düşünüyorum. Gelenin takdire şayan bir iradesi olduğunu düşünüyorum. Siz olursunuz başkası olur. Birileri aday olduğunda bu dirençle karşılaşmaması için adayım.
Bu adaylık sadece koltuk adaylığı anlamında bu sıfatı alma isteğimden kaynaklı değil. Ben bu göreve 2019 yerel seçimlerine kurgulayacak bir yapının oluşmasına destek için adayım. Bu teşkilatlanmaların bu oluşumu gerçekleştirmesi için adayım. Sultangazi’de 65.000’binden 50.000’ne düşen bir oyun genel merkezden sorgulanması gerekiyor.
Ben ilçe Başkanı olursam ilk seçimlerde aldığım oy oranından düşük bir oy oranı alırsam, sizlere halkın huzurunda söz veriyorum ben buranın ilçe başkanı olmayacağım. Bir daha ki dönemde talep etmeyeceğim. Ve o gün aldığım oy oranıyla istifamı genel merkeze birlikte yollayacağım. Bunun böyle olması lazım”.
 
Editör: Genel Başkanlık nezdinde bir eleştiri var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Av. Ali Acar: “Genel Başkan oy oranını koruyor.0,5 artışta olsa oyunu koruyor. Genel Başkan Türkiye’nin Başkanı. Türkiye’nin Genel Başkanı olan birinin kendi oylarını düşürmediği ortaya çıkıyor. Bu bölgede eğer oylarımızı 0,5 puan dahi artırabilseydik ve bu genele yayılıp yaklaşık 2000 ilçede alınan 0,5’lik artışın genel merkeze farklı sirayet edeceğini düşünüyorum. Genel Başkanımız kadar yürekli, mert ve cesur yöneticiler olsaydı CHP bu halde olmazdı. Hiçbir bölgede çalışma yapılmamış. Seçim irtibat bürosu açılmamış. Dolayısıyla Genel Merkezin politikalarından sorumlu denetmenlerin burayı denetlemediklerini düşünüyorum. Bu yönetim Belediye seçimlerinden hemen sonra değişmesi gerektiğini söyledik. Bu siyasete yön veren Genel Merkezin duyarlı olmadığını düşünüyorum. O eksiklikler o dönemde giderilmiş olsaydı, iki seçime giren CHP’yi Sultangazi’de erimiş olarak görmezdik”.

Editör: Bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ediyor, şayet Sultangazi CHP İlçe Başkanlığına aday olursanız size başarılar diliyoruz.

Av. Ali Acar:  Objektif haberciliğinizden dolayı bende sizlere teşekkür ediyorum.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat