Makamının Ağırlığını Taşıyacak Belediye Meclis Üyelerini

Sultangazi 1 Şubat 2019 17:07
Videoyu Aç Makamının Ağırlığını Taşıyacak Belediye Meclis Üyelerini
A
a

Makamının Ağırlığını Taşıyacak Belediye Meclis Üyelerini İnşallah Yeni Dönemde Görürüz

Yaklaşan 2019 yerel seçimler öncesi her zaman olduğu gibi başı Belediye Başkan adayları çekiyor. Hep Belediye Başkan adayları tartışılıyor. Belediye Başkan adayları konuşuluyor. Belediye yönetiminin temel taşı olan meclis üyeleri ne konuşuluyor ne de tartışılıyor. Etliye, sütlüye karışmayan bu meclis üyesi adaylarını ne halk tanıyor nede merak ediyor.
Belediye meclis üyelerinin nitelikleri son derece önemlidir. İlçenin geleceğini belirleyen çok önemli kararlar bu meclislerce alınır. Başkan, yasayla kendisine tanınan bazı görevlerin dışında çoğunlukla meclisin aldığı kararları uygulamakla yükümlüdür.

Parti teşkilatında çeşitli görevlerde bulunmuş olmak;etnik, hemşerilik ya da cemaat ilişkileri ile belli bir oy tabanına sahip olmak, vb. özellikler Belediye Meclis üyeliği için geçerli nitelikler olmamalı. Elbette, siyasal partilerin içinde hizmet vermiş olmak önemlidir, ancak bunun yanında meclis üyeliği için daha farklı niteliklerin de bulunması gerekli.
Parti teşkilatında görev yapan il başkan ve yardımcıları, partilerin çeşitli kollarının yöneticileri, partili inşaat müteahhitleri, çeşitli STK başkanları, ticaret erbapları, genellikle meclis üyeliğinde yelpazeyi oluşturmaktadır.

İlçe sorunların çözümü yönünde çaba gösteren, yaşadığı çevreyi kendine dert edinen önder ve duyarlı kişiler bu sistem içinde kendilerine yer bulamamaktadır. Daha doğrusu siyasi yapılanma içine bile girememektedir.
Meclis Üyeleri sadece oturumlara katılıyor. Bunun dışında Meclis Üyelerini görmek imkânsız. Haftanın bir günü dahi olsa, halkın şikâyetleri, endişeleri ve önerilerini almak için zaman ayırmazlar.

Belediye Meclis Üyesi Adil, halktan yana, şeffaf ve güvenilir olmalı, verdiği sözleri tutmalı, kararlı ve dürüst olmalı, ekip çalışmasına yatkın, önerilere ve fikirlere açık olmalı, teknolojiyi, dünyadaki gelişmeleri, kentleşme ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeli, kendini sürekli yenilemeli. Belediye Başkanını vizyonuna yakın olmalı.
Makamının kapısı vatandaşa her zaman açık olmalı, ulaşılamayan değil, vatandaşla iç içe olan biri olmalıdır.
Ve en önemlisi Meclis Üyesi, iş takipçiliği yapmamalıdır. Kendi menfaat ve çıkarı için çalışmamalıdır.

Görev ve sorumluluğunu bilen, hakkıyla bulunduğu konuma hizmet eden, Belediye Meclis Üyeliği makamının ağırlığını taşıyacak karakterlerde olan Belediye Meclis üyelerini İnşallah yeni dönemde görürüz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat