Bedriye Çambel

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİKTE DURUM TESPİTİ 2

1998 -1999 yılları arasında vekil öğretmen olarak çalışan öğretmenlerin vekil öğretmenlik hakları ellerinden alınarak 1999-2000 yılları arasında ücretli öğretmen olarak çalıştırılmalarına karar verildi.Iktidarda o yıllarda DSP hükümeti vardı.

7 Kasım 2020 00:06
A
a
Ülke IMF ye çok yüksek meblağlarda borçlanmıştı. 1999-2000 yıllarından sonra sadece girdiği dersin ücreti verilmeye başlanmıştı öğretmenlik mesleği yapan yıllık geçici sigortasız işçi olarak çalıştırılan öğretmenlere ve sigortaları da yatırılmıyordu. Diyelim ki 30 saat mi 20 saat mi derse girdi öğretmen girdiği ders saati sayısınca ücret verilmeye başlandı. Bu verilen ücret bir maaş gibi değildi bir el harçlığı kadarken öğretmen buna maaş dedi.2000 yılından sonra sadece girdiği dersin ücretini alabilen sigortası hiç bir şekilde yatırılmayan öğretmenler için duyarlı bir kaç sendikanın önderliğinde rica minnetle 1 aylık sürede 16 gün 20 gün gibi sigorta primleri yatırılması kararı alındı.
     Eksik gün primli sigortalı çalışma, sadece girdiği dersin ücretini alabilme şartına rağmen bir çok insan sırf öğretmenlik mesleğini çok sevdiği, ailesi bu meslekten başka mesleği yapmasını uygun görmediği için öğretmenlik mesleğini severek canla başla devam ettirdi.
     Diğer taraftan Diyanet bünyesinde fahri hoca olarak çalışan 6 ay gibi kısa süreyi tamamlayan ve Devlete bağlı bir okulda çalışan öğretmenler kadar liyakat sahibi olmayan kişiler kuran kurslarına kadrolu hoca olarak atandılar.
     Ücretli öğretmen olarak devlet okullarında milli eğitime bağlı çalışan, öğretmenlik mesleğine gönül vermiş hayatında öğretmenlikten başka hiç bir iş yapmamış insanlar 4 yıllık fakülte okumuş eğitim fakültelerinden pedagojik formasyonunu almış ve bu konuda deneyim kazanmış olmalarına rağmen ücretli öğretmen olarak çalıştırılmaya devam edilmiştir.
     Devlet okullarında 5,10,15,20 yıldır hiç ara vermeden başka işler de çalışmadan öğretmenlik mesleğini aşkla sevgiyle yapan insanlar dururken özel dershanelerin  bünyelerinde tam sigortalı tam maaşlı çalışan ve 5 yıl bile çalışmamış insanlar devlet okullarında kadrolara alınarak okul müdür ve müdür yardımcılığına kadar yükseltilmiştir.
     Şimdi derki yaşı 30,35,40,45 olan devlet okullarında hiç ara vermeden eksik gün yatan prim gün sayılarına rağmen 540 gün primini tamamlamış, 4 yıllık fakülte okumuş, Eğitim fakültelerinden öğretmenlik mesleği yapabilmek için pedagojik formasyon almış devletine bağlı herhangi bir okulda fedakarca devletin kendisini kadroya alacağı günü bekleyerek çalışmış insanlar ben öğretmenim benim sesimi duyun. Devlet kadrosunda hakkettiğim yerimi kadromu vererek adaleti sağlayınız.
     Biz bu insanların sesi olduk. Bu insanların sesini duyurmak ve bu insanların çektiği sıkıntıları paylaşmak için bu yazıyı yayınlıyoruz geç kalınmış ta olsa “Zararın neresinden dönülürse kârdır.” Biz devletimize her konuda güveniyor inanıyor ve her şeye rağmen devletimizi destekliyoruz. Bizim devletimiz adildir adalet yerini bulması için devlet okullarında ücretli öğretmenlik yapan emektar ücretli öğretmenlerimize kadro rica ediyoruz. Devlet hak, hukuk, adaletten yanadır. Lütfen çalıştıkları branşlarda kadroyu hak eden emektar ücretli öğretmenlerimize kadroları en kısa zamanda verilsin. Devletimiz kendi insanını dışlamak yerine kendisi sahip çıkmış olacaktır.
     SELAM VE DUA İLE
 
BEDRİYE ÇAMBEL    
 
1000
icon
Hülya 7 Kasım 2020 00:35

Sesimizi duyan herkesten destek bekliyoruz. Biraz empati yapmanızı istiyoruz. UNUTMAYALIM yapılan HAKSIZLIKLIĞA ses çıkarmamak HAKSIZLIK yapmakla EŞDEĞER dir. 540 prim gününü dolduran liyakatli, Eğitim Fakültesi mezunu, Formasyonu olan ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat