Bedriye Çambel

STOKÇULUK

24 Nisan 2019 08:58
A
a
STOKÇULUK
     Stokçuluk   insanların ellerinde  bulunan ürünleri olduğundan daha yüksek fiyatlara satmak için ürünleri, raflarda veya depolarda bekleterek  normal  fiyatının üzerinde  fiyatlarla satmaya kalkmasından kaynaklanan  bir durumdur.  İnsanların alım gücünü zorlayan  olumsuz  bir durumdur.
     Stokç uluk   yapan insanlar, stokladıkları mallarla daha fazla kar elde edeceğini düşündükleri için ellerinde ki ürünleri uygun fiyatlar yerine zamlı fiyatlarla ellerinden satmayı arzu ederler. Oysaki ellerinde ki ürünleri ne kadar uygun fiyata verebilirlerse Allah ellerinde ki ürünlerin bereketini o kadar verecektir.
        Özellikle elinde ki  ürünleri saklamak yerine ne kadar uygun fiyattan verirse o kadar para kazanacaktır. Raflarda ve depolarda sakladığı ürünlerde değer  kaybetmektense  paraya dönüşmüş olacaktır.
        İslam dini bu kadar paylaşımı ve cömert olmayı emretmişken  insanların bazılarının stokçuluk yapması dinimiz esaslarıyla da ters düşmektedir.
        Stokçuluk    üretimin de önünü  kapatmaktadır. Üretemeyen insan da   tüketemeyeceği  için, stokçuluk yapanın  elinde stokladığı malzeme bozulacak cinstense, elinde ki ürünleri tüketemeden bozulmaya mahkum edecektir.  Burada da elindeki ürünler  bozulacağı veya uzun süre bekletildiği için değer kaybedecektir.
        ‘’Al - ver ekonomiye can ver ‘’ ne kadar güzel bir söz!  Alalım   verelim  ekonomiye can verelim: Hatta mümkün olan ürünlerde takasta yapalım. İnsanlar birbirinin kıyıda köşede kalmış ürünlerini takas yoluyla değerlendirmelidir alış-verişlerde para   vazgeçilmez  bir araç olmamalıdır.
        Tüm  üreticilerin,   halka hizmetin, hakka hizmet olduğunun  bilinciyle   haraket  etmesi , hem işlerinin daha kolay olmasını, hem de  çevrelerinde ki insanların taleplerinin fazla olmasına rağmen bu talepleri büyük bir sabır ve itina ile karşılamaya çalışmalarına neden olacaktır.
        Stokçuluk yapan insanlar ellerinde ki  mallları  sakladıkları için piyasalarda ki malların zamlı satılmasına da neden olmaktadırlar. Normalde uygunsuz hava koşullarından dolayı yapılan stokçuluk  bu günler de dövizin zamlanmasından dolayı yapılmaktadır.
        Doların kurunun yükselmesi bahanesiyle ellerindeki malları stoklayan kişilerin sayısı artarken, diğer  taraftan da insanlar ellerinde bulunan ürünleri zamlı satmaya başlamıştır.
        Tüketicilerin haksız zam ve stokçuluğa karşı korunması için önemli tedbirler alınmalıdır. Denetimler artırılmalı, arz-talep dengesi ile oynayanlar için gerekli önlemler alınmalıdır.
        Zamlar karşısında eriyerek kaybolup giden küçük büyük tüm esnafı koruyacak tedbirler anlık takip edilerek stokçuluğun önüne geçilmelidir.
        İstif yaparak, ileride bulunamayacağı kaygısı ile pahalılaşacağı düşüncesiyle çok mal yığarak piyasada sıkıntıya yol açma,   insani değerlere ters bir durumdur.
“Unutmayalım  her zaman ‘’Veren el alan elden üstündür.’’             
BEDRİYE ARIK ÇAMBEL
SELAM ve DUA İLE…
     
 
1000
icon
Emin Bektaş 26 Nisan 2019 05:02

Ve Aleyküm Selam eline yüreğine klavyene sağlık Ablam hayırlı cumalar olsun

0 2 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat