Bedriye Çambel

HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZI SINAVLAR

14 Mayıs 2019 11:01
A
a
           HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZI, SINAVLAR...
Sınavlar nasıl oldu da hayatımızın olmazsa olmazı oldu? Önce iki yıllık üniversite okuduk,baktık iki yıllık üniversite okumak yetmiyor, niye yetmiyor? çünkü; siz ne kadar nitelikli olursanız olun sizin yapacağınız işten ziyade diplomaya  bakılıyor.  Böyle olunca da ister istemez okuduğunuz iki yıllık üniversiteyi dört yıla tamamlamak zorunda kalıyorsunuz.
 Üniversiteyi dört yıla tamamlamak çok ta zor değil...  fakat dört yıllığa tamamlamak istediğiniz farklı bir bölüm ise bir yıl da hazırlık okumak zorunda kalıyorsunuz.Örneğin,  2 yıllık ilahiyat okudunuz diyelim ve -dört yıllığa tamamlamak istiyorsunuz - ilahiyattan işletme fakültesine geçiş yapmanız için direk üçüncü sınıftan başlamak yerine bir yıl hazırlık okumak zorunda  kalıyorsunuz. Hazırlık sınıfıyla beraber beş yıl üniversite okuyorsunuz. Beş yılın sonunda dört yıllık fakülte diploması  sahibi olabiliyorsunuz.
  Diyelim ki aldığınız dört yıllık diploma çalıştığınız kurumda önünüzü açmıyor veya devlet dairelerinde kadroya geçmeniz için avantajlı bir diploma çeşidi değil bu sefer yeniden başlıyor ve tekrar üniversite okuyorsunuz   okuduğunuz üniversiteyi de bitirerek iki diploma sahibi olabiliyorsunuz.
   Eskiden çoğunluk  sadece ilkokul mezunuyken şimdi çoğunluk üniversite mezunu ve sadece bir üniversite de değil iki de değil üç üniversite okuyanların çoğunlukta olduğu bir toplum olduk.   Bu kadar çok üniversite mezunu olunca da sınavlar kaçınılmaz olmuştur. Üniversiteyi  bitirip KPSS sınavı ile hayata başlayanların hayatı belli bir düzende seyrederken  KPSS sınavı ile atanamayanlar yaş kaç olursa okumaya ve sınavlara girmeye devam etmektedir.
 Yetişkinler için sınavlar  hayatın olmazsa olmazı iken gençler ve çocuklar için de sınavlar hayatın olmazsa olmazı durumda  bu sınavlar okullarda ki yazılı sınavlar değil örneğin 8.sınıfı bitiren öğrenciler iyi bir liseye gitmek için liseye geçiş sınavlarına hazırlanıyor. Eğer veli bu sınav hakkında bilgi sahibi ise çocuğunu iyi bir lise okuması için  yıllarca lise sınavlarına hazırlıyor. Yıllarca lise sınavına hazırlanan öğrenci liseye gider gitmez bir rehavete kapılıyor. Rehavete kapılan öğrenci iki yıl sonra kendisini toparlamak zorunda kalıyor çünkü yıllarca hazırlandığı lise sınavından daha önemli bir sınav var önünde o da üniversiteye geçiş sınavı yani öğrencinin asla tembellik yaparak hayatını geriye atamayacağı bir sınav  üniversiteye geçiş sınavı önüne geliyor. Lise sınıfının ilk iki yılından sonra kendisini toparlayan öğrenci üniversiteye geçiş sınavına hazırlanıyor. Üniversiteye geçiş sınavında başarılı olan öğrenci üniversiteyi bitirdikten sonra da KPSS, TUS, YDS, STS, DUS, EUS gibi sınavlardan mutlaka birkaç tanesine  girerek istediği sonucu elde edene kadar  bu sınavlara girmeye devam ediyor.
BEDRİYE ARIK ÇAMBEL
SELAM ve DUA İLE
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat