Bedriye Çambel

BAĞIMLILIK

11 Aralık 2019 17:07
A
a
                                BAĞIMLILIK
      Bağımlılık günümüzde önemli bir tehlike saçmaktadır. En basit örnekle sokakta, elinde cep telefonuna bakarken dalmış, gitmiş yolda yürüdüğünü unutmuş bir çok insan görmeye başladık.
      Trafiğin çok yoğun olduğu yerlerde kaldırımda yalnız yürüyen 4 yaşlarında küçük çocuk görme olasılığınız dahi oluyordur. Çocuğun annesi veya babası çocuğun elinden tutarak yürümek yerine elinde ki cep telefonuyla meşgul olabiliyor. Burada anne veya baba çocuğun anlık kaldırımdan inerek yola gidebileceğini veya yola düşme olasılığını elinde ki cep telefonuna daldığından hesap dahi edemeyebiliyor.
    Komiktir ve güler geçeriz ama!” Facebook ta takılırken yemeği ocakta unuttum, yemek yanmış.” Sözü acı bir gerçektir. Bu bir defa olmuşsa normaldir fakat bu durumun 3.yü aşması halinde gözünüz aydın sizde bir bağımlısınız.
      Bu tarz bağımlılıklara maruz kalmamak için mutlaka kendinize çalışma programı yapmalısınız. Yemek yaptığınız vakitle facebook ta geçirdiğiniz süre ayni saatler içerisinde olmamalıdır.
      Sosyal medyada bir konuya bakmak için girdiğinizde aynı anda binlerce konuya ulaşma imkanınızın olması twitter,ınstagram facebook vs sosyal hesaplardan gelen mesaj bildiri ve paylaşımlar yarım saat vakit geçirmek istemenize rağmen orada sizi internet yönetimi altına çok kolay bir şekilde alarak saatlerce kalmanıza neden olabilir. Bu da normalde yapmanız gereken bir çok işinize engeldir.
      Normalden fazla cep telefonuna bakmak ve cep telefonuyla uğraşmak elimizde ve parmak uçlarımızda uyuşma, boyun tutulması, bel ve sırt ağrılarına neden olmakla beraber göz yorgunluğu ve bulanık görme, gözlerde kanlanma ve şiddetli baş ağrısına neden olacaktır.
      İnternette çok uzun süre kalmak beyinde uyuşukluk yapacağı için yakın çevremizde konuşulan konular hakkında bilgi sahibi olmamızı da engelleyecektir. Uzun süreli dikkat hayatımızda önemli bir role sahiptir buna kitap okumakla ulaşabiliriz internet bağımlılığı ise kitap okumanıza engel olacaktır.
      İnternette oynanan oyunları kazanma hissi sizi daima oynamaya yöneltir. Siz internetteki oyunları oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Okul çağındaki çocuklar internette oyun oynarken ödevlerini bile unutabilirler.Internet başında vakit geçiren çocuklar hazıra alışır. Sürekli ekran başında oturarak vakit geçirdikleri için kendi odalarını toplamaktan dahi haberleri olmaz. Sosyal ilişkilerinde sorun yaşarlar.
      İnternetin ölçüsüz ve bilinçsiz kullanılmaması gerekir. Gençlere ve çocuklara internet üzerinde vakit geçirmeleri için belli süreler verilmelidir. Bu süreyi de kendisine en etkili ve faydalı kullanması gerektiği ile alakalı bilgiler verilmelidir.
      Özellikle önemli sınavlara girecek çocuk ve gençlerin kesinlikle internetten uzak tutulması gerekmektedir.
      SELAM VE DUA İLE...
1000
icon
Arslan bilir 11 Aralık 2019 21:19

Bu telefon ve internet hastalığı inanılmaz boyuta ulaşmıştır aklı selim insanlar bu durumdan çok rahatsısız geleceğimiz tebdir alınmazsa ne vatan kalır ne ahlak nede maneviyat kalır tebrik ediyorum sizi çok önemli konuya deyinmişsiniz saygılar sunarım bedriye hanım

0 3 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat