Bedriye Çambel

AŞK NEDİR? GERÇEKTEN AŞK VAR MIDIR?

29 Nisan 2019 11:29
A
a
              AŞK NEDİR? GEÇEKTEN AŞK VAR MIDIR?
       Bana ısrarla Aşk nedir? Diye soruyorlar? Gerçekten aşk var mıdır? Aşk var olmaz mı? dediğim andan itibaren de gözlerimin içine daha büyük merakla bakıyorlar. Sorduğunuz sorunun cevabı ise açık ve net değil mi diyorum. Nasıl yani der gibi tekrar gözlerimin içine bakıyorlar. Bekledikleri cevap ise şu olabiliyor! Ben eşimi çok seviyorum,  evladımı seviyorum. Yok yok hayatı çok seviyorum. Ya eşinizi  ya işinizi  veya çocuklarınızı  çok seviyorsunuzdur. Biraz daha abartarak anlatırsak parayı pulu çok seviyorsunuzdur.
       Oysaki aşk, sevgi bunlar değildir. Gerçek olan ve asıl yaşanılması gereken aşk ilahi aşktır. Gerçek mutluluk hayatta neyi tatmakta vardır? Mutlu bir evlilik yapmak mıdır? Hele de sevdiğiniz, aşık olduğunuz insanla evlenmişseniz! Bu evlilikten çocuklarınız olmuşsa hem de biri erkek biri kız…
        Yahut yıllarca istediğiniz mesleği elde etmek için farklı farklı okullarda okuyarak dirsek çürütmüşseniz! Bu dirsek çürütmeyi mecaz anlamda kullanmadım, dirseklerin ders çalışmaktan yara bere içinde kalmasından bahsediyorum. Bu örnekleri burada çoğaltabiliriz.  Fakat ben direk konuya giriyorum. Gerçek aşk ve gerçek sevgi sadece ve sadece ilahi aşkı tatmaktan ve ilahi aşkı yaşamaktan geçmektedir. Aşk bir varlığa duyulan aşırı sevgiyi ifade eder. İlahi aşk kavramı ise dünyevi şeylere duyulan sevginin, sevginin asıl kaynağı olarak görülen ve sevgiyi yaratan ilahi varlığa yöneltilmesine denilir. İlahi aşk dinde sevginin dünyaya ait varlıklardan, sevginin asıl kaynağı olan ilahi güce yöneltilmesidir.
İlahi aşk beşeri sevginin çok daha ötesinde bir anlam taşır.
Bizi ilahi aşka götüren aşk ve sevgiler gerçek aşktır. Bizi ilahi aşka götüren aşk ve sevgiler gerçektir. İliklerimize kadar yaşadığımız aşk ve sevgi bizleri ilahi aşka götürmüyorsa ben bu aşk kelimesine ve aşk kelimesinin insanlar üzerinde taşıdığı mananın, insanlar üzerinde bıraktığı etkiye inanmıyorum.
SELAM ve DUA İLE
BEDRİYE ARIK ÇAMBEL
  
 
 
1000
icon
İsmet 5 Ekim 2019 11:24

Var tabiki adamını ve kadınını bulursa aşk aşktır öteside yoktur bence aşk ruhungıdasısı 05335574675

1 0 Cevap Yaz
Halit alyaz 29 Nisan 2019 19:04

Hayırlısı mevlam aşk güzel yaşamaya deyer

1 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat