Bedriye Çambel

31 MART YEREL SEÇİMLERİNDE OY VERME İŞLEMLERİ

29 Mart 2019 11:24
A
a
Görevli üye tarafından seçmenin adı sandık seçmen listesinde bulunduktan sonra seçmene oy kullandırılır. Başkan kişi kanuna uygun biçimde hazırlanmış ve mühürlenmiş oy zarfı ile birleşik oy pusulalarını, hiçbir tarafında herhangi bir işaret bulunmadığını ve arkalarının sandık kurulu mührü ile mühürlü olduğunu, kurul üyelerine, müşahitlere ve seçmene gösterdikten sonra”TERCİH”veya”EVET”mührünü seçmene vererek kapalı oy verme yerini gösterir.
      Başkan tarafından seçmene kapalı oy verme yerine girmeden önce: Birleşik oy pusulalarında tercih ettiği siyasi parti veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı  taşırmamak suretiyle “TERCİH ”veya “EVET “mührünü basması, ”TERCİH”veya”EVET”mührü dışında herhangi bir yerine imza atmaması veya işaret koymaması, aksi halde oyunun geçersiz sayılacağı, birleşik oy pusulaları ile birlikte muhtarlık-ihtiyar heyeti/meclisi isimlerinin seçmen tarafından beyaz kağıda yazılmış veya beyaz kâğıda basılan, teksir edilen,harhangi bir araçla veya elle çoğaltılan oy pusulasını mühür basmadan düzgün bir şekilde katlayıp aynı zarfa koyması ve yapıştırması gerektiği,
     Seçmenin; cep, telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesinin yasak olduğu ve cezasının bulunduğunu, bu tür  cihazlar varsa oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere bırakılması gerektiği söylenir.
     Zarfa, birleşik oy pusulaları ile muhtarlık-ihtiyar heyeti/meclisi oy pusulası dışında başka hiçbir şey koymaması, aksi halde kullandığı oyun geçersiz sayılacağı söylenir.
     Seçimlerde Büyükşehir belediyesi olan yerlerde; büyükşehir belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık seçimlerine ilişkin birleşik oy pusulalarını birlikte aynı zarfa koyacağı,
     Büyükşehir belediyesi olmayan yerlerde ilçe merkezi ve beldelerde, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclis üyeliği ve muhtarlık seçimlerine  ilişkin oy pusulalarını birlikte aynı zarfa koyacağı söylenir.
     Mahalle ve köy seçimlerinde; kapalı oy verme yerinde bulunan beyaz kâğıt seçmen tarafından oy pusulası olarak doldurulabileceği gibi beyaz kâğıda basılan, teksir edilen,harhangi bir araçla veya elle çoğaltılan oy pusulaları kullanılabilir.
     Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulasının verilemeyeceği hususları açıklanır.
     Seçmen, sandık kurulu başkanının  açıkladığı şekilde hareket ettikten sonra kapalı oy verme yerinden çıkıp, zarfı sandığa  bizzat atar. Kurul başkanı oyunu kullanan seçmene kimlik kartını verirken seçmen listesindeki adı karşısına imza cetveli kullanarak  imzasını attırır. Seçmen, imza atmasını  bilmiyor veya herhangi bir sakatlığı nedeniyle imza atacak durumda bulunmuyorsa, sol elinin başparmağına basar. Sol elinin   başparmağı olmayanların hangi parmağını bastığı listenin imza bölümüne ayrıca yazılır. Hiç parmağı olmayan seçmenin durumu adı karşısına yazılıp başkan tarafından imzalanır.
     Sandık kurulu başkanı, oyunu kullanmış, mührünü teslim etmiş ve sandık seçmen listesini imzalamış seçmenlerin ,seçmen bilgi kağıdının arka yüzünü imzalayıp müdürlerinden sonra kimliği ile birlikte kendisine iade eder. Sandık kurulu başkanları,bu işlemlerin düzenli bir biçimde yapılıp yapılmadığını denetler.Zarf ve birleşik  oy pusulasını alan seçmenin oyunu kullanmadan önce danışmak veya görüşmek amacı ile başka bir yere gitmesine veya sandık çevresinden başka bir kimse ile görüşmesine izin verilmez.
     Kapalı oy verme yerine girmeyen veya birleşik oy pusulası ile oy zarfını aldığı halde oy kullanmayan seçmenden birleşik oy pusulası ,zarf ve mühür geri alınır.
  Seçim günü gayet sağduyulu olunarak birlik beraberlik ruhuyla hareket edilerek yardımsever bir şekilde tam ve doğru hareket edilerek seçim gününün en adaletli ve güzel şekilde geçirilmesi temennisi ile hepimize iyi çalışmalar diliyorum.
SELAM ve DUA İLE
BEDRİYE ARIK ÇAMBEL
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat