İSSİDEF Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yılını Kutladı

Sultangazi 21 Mart 2019 15:36
Videoyu Aç İSSİDEF Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yılını Kutladı
A
a

( İSSİDEF ) İstanbul Sultangazi Dernekler Federasyonu 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yılı kutlama ve şehitleri anma programı düzenledi.

Sultangazi Belediyesi Nikâh salonunda düzenlenen Esenler Ülkü Ocakları Tiyatro gurubu,18 Mart Çanakkale zaferi kısa tiyatro oyunu sergilediği programa,  Ak Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, Ak Parti İstanbul İl Koordinatörü Av. Gülcan Ertekin,  Ak Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel, İstanbul Sultangazi Dernekler Federasyonu Başkanı Mevlüt Kandemir, muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.( İSSİDEF ) İstanbul Sultangazi Dernekler Federasyonu Başkanı Mevlüt Kandemir; “Bu gün Çanakkale Zaferinin 104. yılını kutlamak ve bu zafer uğrunda can ve kahraman şehitlerimizi anmak için toplandık. 1915 yılında 1. Dünya savaşı şiddetini artırarak devam ediyordu. 18 Mert 1915 de düşman devletler dünyanın dört bir yanından toplayıp geldikleri büyük orduları ile Çanakkale'den geçmek istediler. Amaçları Çanakkale’yi geçip İstanbul’u ve Anadolu'yu yani evimizi ele geçirmekti. Çanakkale adeta evimizin kapısıydı. O dev düşman ordusunun kapıdan geçmemesi gerekiyordu. GEÇEMEDILER. Yenildiler ve kaçtılar. Kaçarlarken iki kelimeyi ezberleyip gittiler. ÇANAKKALE GEÇILMEZ. Çanakkale geçilemedi ancak bu zaferin bedeli çok büyüktü, Ölenlerin ve yaralananların sayısı 250.000 kişiden fazlaydı. Geride gözü yaşlı anneler, babalar ve çocuklar... Çanakkale Savaşı ülkenin tarihi kadar geleceği açısından da çok önemlidir. Bunun önemini bir olay ile açıklamak isterim: 1980 li yıllarda Japonya'dan bir ekip eğitim ile ilgili araştırma ve inceleme yapmak için Türkiye'ye geliyorlar. Okulları geziyorlar, dersleri, öğrencileri inceliyorlar. Sonuç olarak şunu fark ediyorlar: " sizin eğitiminizde milli ruh yok " diyorlar. Peki, onlar bunu nasıl başarmıştı. Anlatıyor Japon temsilci: Biz okula başlayan çocukları önce Hiroşima ve Nagazaki'ye götürürler.(bu iki şehre daha önce atom bombası atılmıştı. Şehirler yerle bir olmuş artık üzerinde ot bile yetişmiyordu.) Çocuklara buraları gösterip eğer siz çalışmazsanız, gelişemezseniz sonumuz böyle olur. Bizimkiler soruyor: Tamam da bizde Hiroşima yok! Ders veren cevap: "Sizin Çanakkale ‘siz on Hiroşima eder." Bu yüzden Çanakkale Savaşını anlamalı ve çocuklarımıza anlatmalıyız. Başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale'de savaşmış, hayatlarını bizler için feda etmiş tüm askerlerimizin ruhları şad olsun!” dedi.

Ak Parti Sultangazi Belediye Başkan Adayı Av. Abdurrahman Dursun; “Çanakkale Destanı büyük bir kahramanlık hikâyesidir. Osmanlı'nın son savaşlarından birisi. Büyük bir kahramanlık hikâyesi.250 bin şehit verdik. Vatanına koruma adına, milletini koruma adına, Devleti koruma adına şehit düştüler.13-14 yaşındaki çocukları askere gönderdiler. Bunların hepsi bu Vatan için bu Millet için, Devlet için Şehit Oldu onların kıymetini çok daha iyi bilmeliyiz. Şehitlerimizi az anıyoruz, çok daha fazla almalıyız ve bilmeliyiz. Koca yürekli ülkede bu koca yürekli Vatan'da destanlar bitmez.15 Temmuz'da bir destandır. Milletin destanıdır. Vatanı bölmeme adına, milleti bölmeme adına, Devleti bölmeme adına bayrağı düşürmeme adına verilmiş büyük bir destandır. Çünkü bizim Başka gidecek yerimiz yok.
Bu coğrafyada yaşayan insanların başka bir yere gidiyoruz, Bu coğrafyayı kim savunursa savunsun diyecek, gidebilecek yerimiz yok. Olsa gider miyiz asla gitmeyiz. Biz bu vatan için ölürüz başka bir yere de gitmeyiz Allah'ın izniyle. Milleti bu devleti canımız pahasına koruruz.15 Temmuz'da da 251 şehitle bu vatanı bu devleti koruduk. Bundan sonra da koruyacağız. Vatan bize kolay şartlarda emanet edilmedi. Coğrafyada güçlü bir millet olsun kimse istemiyor. Bu coğrafyada güçlü bir devlet olsun kimse istemiyor. Bu coğrafyada güçlü bir lider olsun kimse istemiyor. Coğrafyada bir olmalıyız diri olmalıyız iri olmalıyız. Birlikte Türkiye olmalıyız. Vatan hepimizin bu devlet hepimizin. Devleti yaşatma adına, milleti yaşatma adına hep beraber kardeşçe hareket edelim. Bir olalım beraber olalım” dedi. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat