Eyüpsultan’da her can kıymetli

Eyüpsultan 12 Aralık 2018 18:04
Videoyu Aç Eyüpsultan’da her can kıymetli
A
a

Veteriner İşleri Müdürlüğü, Sağlıklı toplum ve sağlıklı çevre sloganıyla çıktığı yolda insana, çevreye ve sokak hayvanlarına duyarlı bir biçimde çalışmalarını yürütüyor.

Eyüpsultan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, vatandaşların beklentilerini karşılayabilmek için modern yöntem ve uygulamalarla hizmet veriyor.

Veteriner İşleri Müdürlüğü, sokak hayvanları ile ilgili problemlerin ve çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla 2014 yılından beri çalışmalarına devam ediyor.

Şimdiye kadar altı çalıştay yaparak yol haritasını belirleyen Veteriner İşleri Müdürlüğü, sokak hayvanlarından insanlara geçebilecek hastalıkları önleyebilmek için sokak hayvanlarının rehabilitasyonunu sağlıyor.

SOKAK HAYVANLARI EYÜPSULTAN’DA YANIZ DEĞİLDİR PROJESİ

Daha huzurlu bir yaşam için geliştirilen proje kapsamında, başı boş hayvan sayısının ve saldırganlığın kontrol altına alınması, insanlara bulaştıracağı hastalıkların önlenmesi ve ilçe güvenliğinin artırılması hedefleniyor.

Sahipsiz başıboş sokak hayvanlarının sağlıklarını korumak ve üremelerini kontrol altına almak amacıyla, yakalama, müşahede altına alma, tedavi etme, kısırlaştırma, işaretleme, aşılama, sahiplendirme, sahiplendirilmeyeni alındığı noktaya bırakma ve İ.B.B rehabilitasyonlarına nakillerini sağlama çalışmaları yapılıyor.

AMBULANSLAR HAYVANLARIN YARDIMINA KOŞUYOR

Hayvan Ambulansı Projesiyle sahipsiz sokak hayvanlarının hastalıklarına hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi ve insan sağlığını tehdit edebilecek faktörlerin bertaraf edilmesi amaçlanıyor.

Geliştirilen bu proje kapsamında, sokak hayvanlarının hastalanması, yaralanması, trafik kazası gibi acil durumlarda veteriner hekimler kontrolünde tedavileri yapılıyor. Ayrıca ileri sağlık hizmeti gerektiren durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkleri sağlanıyor.

Beslenme ve Barınma Üniteleri Projeleri kapsamında ise sokakta kalan hayvanların barınma ve yiyecek ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılan beslenme ve bakım üniteleri belirlenen uygun bölgelere koyuluyor.

150 GÖNÜLLÜMÜZLE BİNLERCE SOKAK HAYVANINI BESLİYORUZ

Eyüpsultan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışan 150 gönüllü ile uygun görülen beslenme noktalarında binlerce sokak hayvanı besleniyor.

Mamamatik Üniteleri Projesi kapsamında ise sokak hayvanlarının sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için besleme ekiplerince, günlük olarak besleme, temizleme, bakım ve rutin kontroller yapılıyor.

YÜZLERCE HAYVAN TEDAVİ EDİLİYOR

Sokak Hayvanları Kliniği Projesiyle her yıl yüzlerce hayvan tedavi ediliyor. Hayvanların sağlıklı yaşam hakkının sağlanması amacıyla geliştirilen projeyle klinikte, sahipsiz sokak hayvanlarının tedavi, kısırlaştırma, aşı gibi işlemleri yapılıyor.

EYÜPSULTAN’DA HER CAN KIYMETLİDİR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eyüpsultan Belediyesi tarafından geliştirilen projeyle sevimli dostlarımızın hastalık teşhis, tedavi, aşılama, kısırlaştırma, mikroçip uygulaması yapılarak kayıt altına alınıyor.

Sahiplendirme çalışmaları ve hayvanların doğal yaşam ortamlarında yaşaması temin edilerek halkımızın ve hayvanların güvenliği sağlanıyor.

VETERİNER OTOMASYON SİSTEMİ”

Eyüpsultan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün geliştirdiği Veteriner Otomasyon Sistemi sayesinde sokak hayvanları kontrol altına alınarak, bakım ve sağlık takipleri gerçekleştiriliyor.

Ayrıca Sokak Hayvanları Kliniğine gelen hayvanlara, muayene ve rehabilite hizmetlerinin ardından, deri altına mikroçip yerleştirme işlemi yapılıyor. Ardından otomasyon sistemine kaydedilen sokak hayvanlarına yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıyor.

Bu otomasyon sistemi veteriner hekimlere, kliniğe gelen hayvanların tıbbi geçmişini hızlıca öğrenerek gerekli tedaviyi uygulama imkanı sağlıyor.

SOKAK HAYVANLARININ DOĞAL YAŞAM ALANI PROJESİ”

Eyüpsultan Belediyesi, sokaktaki dostlarımızın sağlıklı yaşam haklarının sağlanması için bir projeyi daha hayata geçirecek.

“Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı Projesi”’yle sokak hayvanlarının getirildiği andan itibaren planlı bir şekilde kontrol ve müşahedelerinin yapıldığı bir merkez kurulacak.

Merkezde, sokak hayvanlarının beslenme ve barınmaları için doğal ve mevsimsel ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapılacak.

Eğitim ve oyun uygulamalarının yanı sıra, bakımlarını üstlenen kişilerle birlikte sevgi ve sosyalleşme ihtiyaçları da karşılanacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat