EYSAM, sempozyum konusu oldu

Eyüpsultan 8 Aralık 2018 15:56
Videoyu Aç EYSAM, sempozyum konusu oldu
A
a

İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Türk Arşivciler Derneği işbirliği ile Türkiye'de Kent Arşivi ve Arşivcilik üzerine bir sempozyum düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen sempozyuma EYSAM (Eyüpsultan Araştırma Merkezi) Koordinatörü Ali Özcan, EYSAM Arşiv ve Kütüphane Sorumlusu Sümeyye Aksoy ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi ve ÇEKÜL Vakfı Bilgi-Belge Merkezi Koordinatörü Ayşen Kılıç Özarslan katıldı.

Söze EYSAM'ın kuruluşunu anlatarak başlayan Ali Özcan, EYSAM'ın çalışmalarından ve kent araştırma arşivleri üzerine açıklamalarda bulundu.

Avrupa'da ve Türkiye'de kentlerin oluşma sürecine değinen Özcan, dünyada ki şehir araştırma arşivciliği üzerine detaylı bilgiler verdi.

EYSAM'ın görevlerinden de bahseden Ali Özcan, EYSAM faaliyetleri içindeki arşivciliğin öneminden bahsetti.

Son olarak Eyüpsultan Araştırma Merkezinin Projelerine değinen Özcan, Eyüpsultan ilçesi ile ilgili tarih ve medeniyet araştırmaları yapmak üzere kurulan EYSAM’ın kuruluş aşaması, yaptığı çalışmalar, plan ve projelerle ilgili bilgiler paylaştı.

Eyüpsultan Araştırma Merkezi Kent Arşivi ve Kütüphanesi Sorumlusu Olan Sümeyye Aksoy ise konuşmasında, EYSAM'ın arşivinin nasıl tutulduğunu, hangi ayrıntılara dikkat edildiğini ve nasıl arşiv sınıflandırmaları yapıldığıyla ilgili detaylı bilgiler vererek örneklendirdi.

Aksoy konuşmasının ardından katılımcılara EYSAM’ın merkez binasını tanıttı.

ÇEKÜL Vakfı Bilgi-Belge Merkezi Koordinatörü Ayşen Kılıç Özarslan, ÇEKÜL'de arşiv'in nasıl tutulduğunu ve var olan arşivlerinin nasıl korunduğuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu.

EŞSİZ DEĞERLER AÇIĞA ÇIKACAK

Eyüpsultan’ı yakından ilgilendiren eşsiz değerler, Eyüpsultan Belediyesi tarafından kurulan Eyüpsultan Araştırma Merkezi (EYSAM) tarafından açığa çıkartılacak.

EYÜPSULTAN’IN HAFIZASI EYSAM’LA TAZE KALACAK

Eyüpsultan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü bünyesinde kurulan EYSAM’ın ilçenin hafızasını taze tutacak arşivi oluşturulmaya başlandı.

EYSAM’ın arşivinde şimdiden 52 bin 718 belge, 20 bin fotoğraf (Dia ve negatifler dahil) ve Eyüpsultan ile ilgili gerçekleştirilmiş 188 tez çalışması bulunuyor.

DİJİTAL ORTAMDA HİZMET VERİLİYOR

EYSAM bünyesinde kurulan Eyüpsultan İhtisas Kütüphanesi hem fiziksel hem de dijital ortamda hizmet veriyor. Eyüpsultan ile ilgili her türlü kitap, bilgi ve fotoğrafa EYSAM merkezinden ulaşılabilecek.

İSTANBUL'DA KAMUYA AİT İLK ARAŞTIRMA MERKEZİ

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın, özellikle Eyüpsultan'ın tarihine sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmak açısından üzerinde hassasiyetle durduğu EYSAM, İstanbul'da kamuya ait ilk araştırma merkezi olma unvanına sahip.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat