BEBEKLERDE EK GIDAYA GEÇİŞ DÖNEMİ

Sağlık 26 Ocak 2017 17:11
Videoyu Aç BEBEKLERDE EK GIDAYA GEÇİŞ DÖNEMİ
A
a

Bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından önemli bir yeri olan ve ilk 6 ay boyunca hiçbir ek gıdaya yer bırakmadan verilen anne sütü, bu dönemden sonra diğer besinlerle de takviye edilir. Bu süreç, ek gıda ve bebek beslenmesi için çeşitli metotlarla tanışan anneler için zorlayıcı geçebilir. Çünkü bebek yeni bir besinle tanışırken ve neyi sevip sevmediği keşfederken; anne ise bebeğini en sağlıklı şekilde beslemenin türlü türlü yollarını arar.

Ek gıdaya geçiş döneminde eğer bebeğin kilosu yeterli düzeydeyse, besinler ilk başta tadımlık olarak verilir ve 3 gün kuralı ile bebeğin alerjik yönü keşfedilir. Bu dönemde bebek beslenmesi için en uygun başlangıç yiyeceklerinden biri meyvelerdir. Bunun sebebi meyvenin bebek tarafından çok daha çabuk kabul edilmesi ve içerdiği vitaminlerdir. Fakat bazı görüşlere göre ek gıdaya meyve ile başlanması, bebeğin sebze gibi besinlerden uzaklaşmasına yola açabilir.
Ayına göre değişerek bebeklere farklı besin gruplarından yiyecekler verilebilir. Fakat bazı besinler alerjik olduğundan, bebeğin ayına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca besinlerin mutlaka taze ve organik olmasına özen gösterilmelidir. Organik gıdalara ve daha fazlası için http://www.makarnalutfen.com/ek-gida-bebek-beslenmesi linki incelenebilir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat