BAYRAMPAŞA BELEDİYE MECLİSİ'NDEN KUDÜS İÇİN ORTAK BİLDİRİ

Bayrampaşa 7 Aralık 2017 18:09
Videoyu Aç BAYRAMPAŞA BELEDİYE MECLİSİ'NDEN KUDÜS İÇİN ORTAK BİLDİRİ
A
a

Bayrampaşa Belediye Meclisi’nde, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına karşı siyasi parti gruplarının hazırladığı ortak bildiri okunarak, “İlk kıblemiz, ortak değerimiz olan ve üç semavi din için de kutsal kabul edilen Kudüs’ün ABD Başkanı Trump tarafından İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesini asla kabul etmiyor ve bu kararı tanımıyoruz” denildi.

Bayrampaşa Belediye Meclis Başkan Vekili Rasim Bilgehan, Meclis'te grubu bulunan AK Parti, CHP ve Bağımsız Meclis üyesinin ABD’nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına karşı hazırladığı ortak bildiriyi okudu.

Ortak bildiride şunlar kaydedildi:
“Bizler Bayrampaşa Belediye Meclisi çatısı altındaki AK Parti ve CHP Grupları ve tüm meclis üyeleri olarak üç semavi din için de kutsal kabul edilen Kudüs’ün ABD Başkanı Donald Trump tarafından İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesini asla kabul etmiyor ve bu kararı tanımıyoruz.

Trump’ın açıklaması bizim için de dünya için de yok hükmündedir. Alınan bu karar bölgeye barış ve huzur getirmeyeceği gibi, istikrardan yoksun olan Ortadoğu’yu kesin ve keskin bir kaosun tam ortasına atacaktır. Birleşmiş Milletler kararları ile belirlenen Kudüs'ün statüsü değiştirilemez. Kudüs ilk kıblemiz, ortak değerimizdir. Bu ortak değerin, zulüm olup yağacak olan bir maceraya alet edilmesine aklıselim hiçbir birey ve hiçbir devlet tarafından onay verilmeyeceği kanaatindeyiz.

Bugün Filistin sorunu dediğimiz ve gerçekte bir insanlık dramı olan konu, İsrail’in saldırgan tutumunun ve yayılmacı politikasının bir ürünüdür. Ve Filistin sorunu bu politikalar nedeniyle sürekli nüksetmekte ve dünyanın gündeminde kalmaya devam etmektedir.

Birleşmiş Milletler kararlarıyla Kudüs’ün durumu ve konumu netleştirildiği halde Yahudi lobisinin doymak bilmeyen tavrı ve Amerikan yönetiminin bu lobinin direktifleri ile hareket etmesi, Ortadoğu merkezli olmak üzere, dünyayı telafisi ve tedavisi mümkün olmayan ağır bir travmanın ve daha da kötüsü şiddetli bir çatışmanın içine sürükleyecek olmasından endişe etmekteyiz.

Amerika’yı ve İsrail’i bölgeye huzursuzluktan başka hiçbir şey getirmeyecek olan bu kararı sorgulamaya ve kalıcı barışın tesisi için bu zararlı karardan vazgeçmeye davet ediyoruz.

İsrail ile Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden barış gerçekleşmeden bölgedeki milyonlarca insanın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağını düşünüyoruz.

Ortadoğu’yu yeni bir ateş çemberinin içine atan kabul edilemez bu gelişmeler karşısında tüm Bayrampaşalıların Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız şekilde reddetme iradesini Bayrampaşa Belediye Meclisi olarak ifade ve ilan ederiz”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat