Bakan Selçuk, Kamu İşveren Heyeti Adına Hükümetin Zam Teklifini Açıkladı

Genel 17 Ağustos 2019 13:30
Videoyu Aç Bakan Selçuk, Kamu İşveren Heyeti Adına Hükümetin Zam Teklifini Açıkladı
A
a

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kamu İşveren Heyeti adına hükümetin zam teklifini açıkladı.

Kamu görevlileri ve emeklilerini ilgilendiren 5'inci Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında 4'üncü toplantı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde yapıldı.

Selçuk Bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada, "Maaşlarda 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 3,5, ikinci 6 ay yüzde 3, 2021 yılının ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ay yüzde 2,5 zam ve her 6 ay sonunda enflasyon farkı teklif ediyoruz" dedi.

Kamu İşveren Heyeti’nin 800’ü aşkın talep ilettiğini belirten Bakan Selçuk, yoğun çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade ederek taraflara teşekkür etti.

Taleplerin daha hızlı değerlendirilmesi için süreçleri dijital hale getirmeye yönelik çalışmaların başlatıldığına dikkat çeken Bakan Selçuk, “İnşallah bundan sonraki sözleşmelerde bu süreçler daha hızlı ve daha pratik olarak devam edecek.” diye konuştu.

Kamuda sendikalaşma oranının 2019 yılında yüzde 67’ye yükseldiğini söyleyen Bakan Selçuk, “Enflasyonun üzerinde maaş artışları sağlayarak kamu çalışanlarımızın alım gücünü korumayı da başardık. 2002 yılında 392 Lira olan en düşük devlet memuru aylığı; 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 3 bin 700 lirayı aşmış durumda. Böylece enflasyondan arındırılmış şekilde reelde yüzde 102 oranında bir artış sağlamış olduk. Ortalama devlet memuru aylığı ise, 2002 yılında 578 Lira iken; 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 4.481 Liraya yükselmiş durumda. Bu da yine enflasyondan arındırılmış şekilde baktığımızda reelde yüzde 65 oranında bir artışa tekabül ediyor.” açıklamasını yaptı.

Bakan Selçuk 2020 ve 2021 yıllarında uygulanacak artışlara ilişkin Kamu İşveren Heyeti adına, “Kamu çalışanlarımızın maaşlarında; 2020 yılının birinci altı aylık döneminde yüzde 3.5, ikinci altı aylık döneminde yüzde 3, 2021 yılının birinci altı aylık döneminde yüzde 3, ikinci altı aylık döneminde de yüzde 2.5 oransal artış yapılmasını; her altı aylık dönem sonunda gerçekleşen enflasyon oranının, o altı aylık dönemde yapılan artış oranını aşması halinde; aradaki farkın bir sonraki altı aylık dönemin başlangıcından itibaren, kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerine yansıtılmasını teklif ediyoruz.” sözleriyle teklif sundu. 

Toplantıda, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kamu İşveren Heyeti ile hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri yer aldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat