500 YILLIK KÜLTÜR MİRASI BU SERGİDE

Kağıthane 12 Aralık 2018 17:04
Videoyu Aç 500 YILLIK KÜLTÜR MİRASI BU SERGİDE
A
a

Türk gölge oyunu ustası Suat Veral’in tasvir sergisi Seyrantepe Kültür Merkezi’nde açıldı.

Geleneksel Türk gölge oyununa 20 binden fazla tasvir, dev perdede 1 metre boyundaki figürler gibi birçok yenilik katan Suat Veral, sanatını Kağıthanelilere sergiledi.

Seyrantepe Kültür Merkezi’nde, Geleneksel Türk Gölge Oyunu Ustası Suat Veral’ın eserlerinden oluşan ‘Dev Gölgeler Tasvir Sergisi, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın katıldığı bir programla açıldı. 14 Aralık’a kadar gezilebilecek sergide Osmanlı kültür ve medeniyet dairesi içinde yeni bir form kazanan ve geleneksel sanatları arasında yer alan gölge oyununun beş asırlık birikimi sunuluyor. Sergide, geleneksel Türk gölge oyunu ustası Suat Veral'in Karagöz ve Hacivat’ın yanı sıra gölge oyununun diğer figür tasvirleri yer alıyor.

Bu toprakların değerlerinin yeni nesillere aktarılması için çalıştıklarını ifade eden Kağıthane Belediye Başkanı
Fazlı Kılıç; ‘’Çocuklarımız farklı kültürlerin yer aldığı yabancı çizgi filmlerle büyüyor. Hayali kahramanları rol model alıyor. Halbuki Anadolu tarihten bugüne gerçek kahramanlar, bilgeler, örnek insanlar yetiştirmiş bir coğrafyadır.
Hacivat ve Karagöz de bu coğrafyanın gerçek figürlerinden. Çocuklarımıza kendi öz değerlerimizi öğretmeliyiz.’’ diye konuştu.

Sanatçı Veral ise, açılıştaki konuşmasında, "Geleneksel sanatımızda gölge oyununda küçükten büyüğüne kadar 50’ye yakın tasviri sergiliyoruz. Bunlar benim 40 yıla yakın süredir icra ettiğim çalışmalar. Türkiye'de böyle bir çalışma maalesef yok. Hepsi titizlikle yaptığım çalışmalar. Çocuklarımızı da bu kültüre yakınlaştırmayı ve gelecek nesillere taşımayı hedefliyoruz." dedi.

Sergi açılışının ardından Seyrantepe Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Karagöz Şenlikte” isimli gölge oyununu Belediye
Başkanı Fazlı Kılıç çocuklarla birlikte izledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat