10 ton çiğ köfte dağıtıldı

Sultangazi 1 Aralık 2019 23:03
Videoyu Aç 10 ton çiğ köfte dağıtıldı
A
a

Sultangazi'de düzenlenen Çiğköfte Festivali'nde 10 ton çiğ köfte dağıtıldı.

İstanbul Etsiz Çiğköfteciler ve Esnaf Sanatkarlar Derneği ile Sultangazi Belediyesi iş birliğiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı'nda düzenlenen festivalde katılımcılara, 100 usta tarafından 10 ton çiğ köftenin yanı sıra şalgam suyu da ikram edildi.
İstanbul Etsiz Çiğköfteciler ve Esnaf Sanatkarlar Derneği ile Sultangazi Belediyesi iş birliğiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı'nda düzenlenen festivalde katılımcılara, 100 usta tarafından 10 ton çiğ köftenin yanı sıra şalgam suyu da ikram edildi. Sultangazi'de bu yıl ilk kez Çiğ Köfte Festivali düzenlendi. Sultangazi Belediyesi ve ÇİĞDER işbirliği ile düzenlenen festivalde toplam 10 ton çiğ köfte ikram edildi. Sultangazi Merkez Camii önünde düzenlenen etkinlikte vatandaşlar yağmur ve soğuğa rağmen uzun kuyruklar oluşturdu. Etkinlikte ayrıca yöresel müzik şöleniyle vatandaşlar eğlenceli dakikalar geçirdi. Festivale TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarının ardından protokol, kurdele kesimi ile festivalin resmi açılışını gerçekleştirdi.
Çiğköftenin son 10 sene içinde ciddi bir sektör haline geldiğini dile getiren Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, "Çiğköfte şu anda günlük 300 ton, yıllık 1 milyar tonu geçen ciddi bir üretimle yaklaşık 10 milyar dolarlık bir alan haline geldi. 7-8 sene önce hiçbir şekilde böyle bir sektör yokken, böyle bir sermaye yokken bugün 10 milyar dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Bu yönüyle Çiğköfteciler Derneği bünyesinde bulunan bütün firmaları canı gönülden tebrik ediyorum. Onlar olmayan bir sektörü ortaya çıkararak Türkiye'nin istihdamına, Türkiye'nin büyümesine büyük katkı verdiler. İnşallah bundan sonra biz Sultangazi olarak çok daha güzel festivallere beraber ev sahipliği yapacağız. Sultangazi'de yaşayan hemşehrilerimizi bir araya getirmeye, birbirlerinin yükünü almaya, birbirlerinin dertleri ile dertlenmeleri için anlam oluşturmaya gayret edeceğiz " diye konuştu.
 Sultangazi'de böyle güzel günlerde bir araya gelmeyi temenni ettiğini ifade eden TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, "Sultangazili olmak bir ayrıcalıktır. Bugün güzel Sultangazili insanlarla güzel Adıyamanlıların bir araya geldiği bu güzel günde hepimizin mutluluktan havaya uçtuğu bir resim görüyorum. İnşallah Sultangazi'de böyle çok güzel günlerde dostluk, beraberlik, kardeşlik içerisinde beraber olmayı temenni ediyorum" dedi.

Sultangazi Kaymakamı Uğur Kalkar da festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.Sultangazi'nin Türk ve Balkan coğrafyasından insanların birlik, beraberlik ve huzur içinde yaşadığı güzel bir belde olduğunu belirten Kalkar, şöyle konuştu:

"Birlik, beraberliğimizin daim olmasını diliyorum. Anadolu mutfağımızın kıymetli değerini, çiğ köfteyi ticari ürün haline getirerek Türkiye ve dünyada tanıtan çiğ köftecilerimizin tamamını ve derneğimizi canı gönülden kutluyorum" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat