Hedefimiz Avrupa Standartları

Röportaj21 Ekim 2015 23:04
Hedefimiz Avrupa Standartları
A
a

Masalsı bir parkta sorularımızı cevaplayan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay söyle diyor: "Hedefimiz Avrupa standartları. Yapacaksanız en iyisini yapmanız lazım."

İstanbul'da bir ‘Masal Park' var. Yedi cüceler ve Keloğlan başta olmak üzere masallarımızın en güzel kahramanlarının olduğu bir park burası. İşte bu park Sultangazi sınırları içerisinde yer alıyor. Her yıl yerli ve yabancı turisti kendisine bir mıknatıs misali çekiyor. Hal böyle olunca biz de kentin başarılı Belediye Başkanı Cahit Altunay'a sorularımızı Masal Parkı'nda sorduk. Başkan Altunay, masallar gibi renkli ve dopdolu bir başkanımız. Altunay, ata binmeyi çok seviyor ve fırsat buldukça ata biniyor. Bu onun sadece bir özelliği. Sesinin bir hayli güzel olduğunu da özellikle belirtelim.
 
Kısacası Sultangazi'ye ait ne varsa Başkanımız anlattı, biz dinledik. Çok hoş bir röportaj oldu. Başkanın en büyük hedefi ise Sultangazi'de var olan yeşil miktarını Avrupa standartlarına uygun bir şekilde artırmak. Hatta kentin isminin ileri de ‘Yeşil Sultangazi' olacağını söyleyecek kadar iddialı açıklamaları oluyor kendisinin. Büyük bir heyecanla dinledik Altunay'ı. Şimdi sıra sizde, iyi okumalar!
Sultangazi'de yeşil alanlar olukça fazla. Bu konuda sizleri tebrik etmek isteriz. Yeşil alanların artırılmasında bir hedef mi belirlendi?
Her zaman bir standardın koyulması gerekiyor. Eğer bir standart koymazsanız hedeflere ulaşamazsınız. Hatta Konfüçyüs'ün güzel bir sözü var ‘'Kendinize daima yıldızları hedef alın. O yıldıza ulaşamasanız bile en yüksek ağaca tırmanmış olursunuz..." Biz de büyük hedefler koyduk. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 0,2 metrekareyken, Avrupa standartlarında 10 metrekare civarındaydı. Yani 0,2'yi 25 kat arttırarak ilk dönemde 5 metrekareye ulaştık. Bu büyük bir başarı. Hedefimiz Avrupa standartları. Yapacaksanız en iyisini yapmanız lazım. 5 metrekare kişi başına düşen yeşil alan oldu. Hızla yukarıya doğru tırmanıyor. Bu dönem sonunda hedefimiz 8-10 metrekareyi yakalamak.
Sultangazi'nin Adı, ‘Yeşil Sultangazi' Olacak
 
Örneğin kent sınırları içerisinde yer alan Kent Orman, bizim oldukça hoşumuza gitti. 
Kent Ormanı, yeşilliklerin içerisinde çok güzel bir alan. Lakin oraya Kent Ormanı değil şehir içi park demek daha doğru. Çünkü bizim ormanımız yürüme mesafesinde ve insanlar orayı gerçekten bir park olarak kullanabiliyor. Biz ayrıca burada at binicilik kursları veriyoruz. Çocuklarımızı oraya götürüyoruz, at üstünde keyifli zamanlar geçiriyorlar. Bunun dışında orada hobi bahçelerimiz var. Hobi bahçelerimiz, sebze ve meyvelerin yetiştiği çok güzel bir yer. Bir de izcilik kampımız var. 1 hafta çocuklarımız orada kamp yapıyor ve müthiş bir özgüven yakalıyorlar. Anne ve babalar eve döndükten sonra çocuklarının nasıl değiştiğini bize söylüyorlar. Kent Ormanı'nda ayrıca her türlü oyun grupları var. Top sahaları, voleybol, basketbol, futbol, tenis kortu tamamı burada bulunuyor. Orada adeta bir yaşam merkezi var. Bu sebepten dolayı istenildiği zaman gidilebilir. Çünkü kente yakın ve güvenli. 1600 dönüklük yerde yılda 2 buçuk milyon insan ağırlıyoruz. Bizim hedefimiz kenti güzelleştirmek ve yaşanabilir bir alana çevirmek. Bunun için çalışıyoruz. Sultangazi'nin ileride adı ‘'Yeşil Sultangazi'' olarak bile değişebilir. Hedefimiz bu yönde. Bu hedef doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.
Başkanım, Sultangazi'de olan park sayısı ne kadar?
Ben göreve geldiğim zaman 94 tane park vardı. Altı sene önce 94 parkın tamamını revize ettik. 94'ün üzerine 150 park daha koyduk. Yani şu anda Sultangazi sınırları içerisinde yer alan park sayısı 250 civarında.
 
Hedef: 50 Okul Yapmak!
Eğitim alanında yapmış olduğunuz çalışmalardan bahsedebilir misiniz?
 
Ben göreve geldiğim zaman Sultangazi'de sınıf mevcutları yüz kişiydi. Biz bunları kırk kişiye indirdik. 5 yıl içinde 27 tane okul yaptık. Ama yetmez. Daha fazla yapmamız gerekiyor. Hedefimiz, 50 okul. Eğitime çok önem veriyoruz. İlçemizin geleceği için bu çok önemli. Tüm eğitim birimleriyle göz dolduran bir ilçe olmayı hedefliyoruz. Örneğin, Sultangazi'de bulunan meslek liseleri diğer liselere göre iki kat daha fazladır. Kentimizde bulunan tekstil ve ayakkabı firmalarına meslek liselerinde okuyan öğrencilerimizi dolgun ücretlerle yerleştirmeyi planlıyoruz. Geçtiğimiz aylarda dershaneler kapatıldı. Bu açığı gidermek için belediye olarak ne yapacağımızı düşündük. Dershaneye giden çocuklar ailelerine binlerce lira yük olarak eğitim alıyorlardı. Bir alışkanlık da oluşmuştu. Artık okullara daha çok ağırlık verildi. Hafta sonu öğretmeler okullarda öğrencilerine ders vermeye başladı. Biz bunların yanında öğrencilere daha kaliteli bir eğitim vermek adına özel yerlerimizde derslikler açtık. Önceden etüt merkezi diyorduk fakat ismi artık akademi merkezi oldu.
Başkanım, şu anda röportajımızı belediyenin Masal Parkı'nda yapıyoruz. Burası muhteşem bir yer. Masal Parkı'nı sizden dinleyebilir miyiz?
Masal Parkı'nı 2011 yılında açtık. Parkımızın bir yıl gibi bir yapım süreci gerçekleşti. Masal kahramanları parkı İstanbul'da tektir. Sadece Aydın ve Ankara'da benzerleri var. Burası yapılalı 4-5 sene oldu. Yedi cücelerden tutun da, çocukların izledikleri ne varsa hepsi burada. Anadolu kadınının figürleri de bulunuyor.
 
Başkanla Özel
Başkanım, atlarla aranız çok iyiymiş.
Evet. Ata binmeyi çok seviyorum. Fırsat buldukça ata biniyorum. Benim için ata binmek çok büyük bir zevk.
Sesiniz de çok güzelmiş.
Siyasete girince ses gitti. Ses tellerimde ciddi bir sıkıntı var. Bir gün doktora gittim, "Neden reçete yazmıyorsun" dedim. "Yazayım'' dedi, reçeteyi bana verdi. Açtım iki kelime var: ‘Az konuşacaksın.'
Peki, ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?
Tabii ki... Sabahleyin eşim ve çocuklarımla kahvaltı etme zevkim, bana yetiyor. İnsanlar mutlu olabilecek saatleri mutlaka bulur.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat