Bedriye Çambel

NAYLON POŞET

3 Ocak 2019 09:34
A
a
NAYLON POŞET
 
            Dünya, plastik poşetler ile 1977 yılında tanışmıştır.1977 yılında süpermarketlerce dağıtılmaya başlanan plastik poşetlerin kullanım oranı, üretim maliyetleri düşük olduğundan her yıl artmıştır. Bu da çevre kirliliği probleminin her yıl daha da büyümesine sebebiyet vermiştir.
            2500 adet plastik poşet 200 TL diye, ortalama 15 dakika kullandığınız plastik poşetler, çöplerle birlikte doğaya atılmaktadır. Plastik poşetlerin yok olma süresi 1000 yılı bulabilmektedir. Fiziksel olarak doğada yok olmuş gibi görünseler de yüzyıllar boyunca çevreye zarar verirler.
            Plastik poşetler, geri dönüştürülemediği için doğada çöp adaları meydana gelebiliyor.
Okyanuslarda yaşayan canlılara ve balıklara kalıcı zararlar verebiliyor. Su giderlerini tıkayarak sel meydana gelmesine sebep olabiliyor.
            Plastik poşetlerin ücretli olması uygulamasının tek amacı, doğada oluşan gereksiz ve uzun süre yok olmayan poşet çöplerinin önüne geçmektir. Poşet ücretsizken daha çok kullanılıyordu. İlk günden kullanımı yüzde yirmi düştü.
            Doğa, aslında hepimizin birer çocuğu gibidir. Doğayı ne kadar korur ve kollarsak gelecek te,  o da bize bu oranda sağlıklı bir ortam sunabilecektir.
            Poşet torba yerine file ya da bez torba kullanabiliriz. Esnaflarımız da bu uygulamaya destek olarak kendi logoların olduğu kağıt veya kartondan torbalar yaptırıp müşterilerine hediye edebilirler. Böylelikle uygulamaya herkes yeterince destek olmuş olacaktır.
            Sonuçta üzerinde yaşadığımız doğa sınırsız ve sadece bize ait değil, bu bilinçle yaşamalı, bulunduğumuz çevreyi naylon poşetin zararlı etkilerinden korumalıyız. Aksi halde gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakamayız.
 
Çevremizi kirletmek demek geleceğimizi kirletmek demektir...
 
            Bu konuda farkındalık oluşturarak gençleri, çocukları, komşularımızı kısacası tüm çevremizi uyarmalıyız ki gelecekte hep beraber daha yaşanılası bir ülkede hayatımıza devam ediyor olalım…
 
Selam ve dua ile
BEDRİYE ARIK ÇAMBEL
 
 
1000
icon
Bedriye kızım..Naylonarın..insan sağlığına zararlar vede çevre kir 3 Ocak 2019 20:54

Bedriye Arık ..Kızım..şu aşamada poşetin zararları..Çevre kirliliğini değerlendirme zamanı değil..Vatandaş bu yanlış uygulamadan fevkalade rahatsız ..Poşetin zararları nedeniyle bu paralı hale getirilmiş değil..Sağlık söz konusu olsaydı..Önce sağlığa uygun ..poşete alternatif bir poşet işlevi yapacak bir nesne gerçekleştirildikten sonra..Poşeti piyasadan kaldırır yasaklarsınız.. Bun dün migrostan bir tane tavuk aldım..23 tl.ödedim..poştte geçeyimmi deyince kan tepeme çıktı..hayır gerek yok dedim ve eve açıkta getirdim..tepki olsun diye..her kes benim gibi..on güne kalmaz çığ gibi tepki büyür..gereksiz puan kaybederiz..bu ancak..AKP oy kaybetsin diyenlerin işine yarar..ben büyük çoğunluğun kanaatını yansıtıyorum ..bu basit poşet olayı ..muhalefetten çok zarar verir bize..inşallsh derdimi anlatabildim..bir an önce kaldırılsın..bahane üretmenin yararı olmaz..garibanı ikna edemeyiz nokta ....🙏👍

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat