Bedriye Çambel

KORKULARIMIZ

21 Ocak 2019 08:08
A
a
                                        KORKULARIMIZ
         Korku, bir tehlike tehdidiyle tehlikenin tanınmasıyla alakalıdır. İnsanın yok edilme, zarara uğrama endişesinden kaynaklanır. Korku, her canlıda bulunur. Kimisinde az kimisinde çok olarak bulunur.
        Korkular, genelde bir tehdit algısından ortaya çıkar. Tehdidi oluşturan unsur kimi zaman bir kişi, kimi zaman ise bir durum olarak kendini gösterebilir. Korku, insanın yapısında var olan ve olmazsa olmaz bir gerçeklikle dışa vurulan bir duygudur. Bazı durum ve olaylarda korku dışa vurulmadan insanın içinde barındırdığı bir duygudur.
      İnsan sonlu bir varlıktır ve bunun bilincinde olması, onda ölüm korkusu yaratmaktadır. Ölüm korkusunun ise çeşitleri vardır. Yatalak kalarak bakıma muhtaç olmak veya kaza sonucu ölmek gibi… Bazı insanların bulunduğu mevkiyi kaybetme korkusu vardır. Bulunduğu mevkiyi kaybetme korkusu ile hareket ettiği için de çevresinde ki doğru hareketleri görmek veya anlamaya çalışmak yerine başkalarının yanlış yönlendirmeleri ile hatalar yapabilmektedir. Mevkisini başkasına kaptıracağı korkusunu tetikleyen durum ise karşısındaki kişiyi kendisine güçlü rakip görmesinden kaynaklıdır.
      Hasta olmaktan korkan insanlar vardır. Hasta olduğu zaman durumunun kötüye gideceği ve iyileşemeyeceği düşüncesinden kaynaklı öleceği hissiyle ölümden korkanlar vardır. Anne, baba, sevgili veya çocuğunu kaybedeceği endişesiyle korkarak yaşayan ve bunlardan birini kaybettiği zaman yalnız kalacağı endişesinden kaynaklı korkuyla yaşayan insanlar vardır.
     Denge sorunu olanlar ise dengede dururken başı döndüğü için ve dengede duramayacağını bildiği için yüksekte durmaktan korkarak yükseklik korkusu ile yaşayanlar vardır. Asansörde yirmi dakika kadar kalan kişinin belli bir süre sonra asansördeki havanın biterek asansör içerisinde havasız kalarak öleceği düşüncesinden kaynaklı korkular vardır. Aklını yitirmekten korkanlar içinde hayattaki tek güvencesi aklıdır. Aklının kendisinin tek güvencesi olduğu düşüncesinden kaynaklıdır. Terk edilmekten korkanlar vardır, onlar da yalnız yaşamayı sevmedikleri için asla terk edilme düşüncesiyle yaşayamazlar. Sevdikleriyle yaşamayı tercih ederler. Hata yapmaktan korkanlar ise verdiği bir takım emeklerin karşılığını alamayacağı düşüncesinden kaynaklıdır.
     Korkularımızın bir kısmının üstüne gitmeliyiz ve bu korkularımızın bazılarıyla yüzleşerek korkularımızı yenmeliyiz. Korkularımızla yaşar ve bu korkumuzu takıntı haline getirmişsek iş içinden çıkılmaz bir hal alır.
     Küçük endişelerimiz büyüyerek büyük korkulara neden olmamalıdır. Küçük korkularımızı büyütecek ortamlardan ve kişilerden uzak durmalıyız. Korkularımızın hayatımızı olumsuz etkilemesine engel olmalıyız.
 
BEDRİYE ARIK ÇAMBEL
Selam ve Dua ile…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat