Bedriye Çambel

KISKANÇLIK

4 Şubat 2019 08:28
A
a
                                                                                              KISKANÇLIK
     Kıskançlık, kişinin kimliğine; onun benlik algısıyla bağlantılıdır ve kişiden kişiye değişir. Kıskançlık duygusunun kökleri , kişinin kendisini güçlü, bağımsız ve arzulanır hissettirerek, sevgiden yoksun kaldığı çocukluk ya da ergenlik yıllarına kadar uzanabilmektedir. Kıskançlık, kişinin çaresiz ve küçük düşmüş hissettiği bir döneme verdiği gecikmeli bir tepki olarak da görülebilir.                           
      Kıskançlık hasetlikle ilgilidir. Birilerinin durumunun kendisine göre iyi olmasını hazmedemeyerek kıskançlık tavırlarına girer kişiler...
     Diğer taraftan da zamanında kendisinin yapmak isteyerek yapamadığı bir takım başarıları kendisine hedef koyarak , onları başkasının yapmış olduğunu gördükten sonra ,bu kişiyi kıskanır… kendisine bu kişiyi ve  başarılarını hedef koyarak kendisi de bu başarıyı elde etmeye çalışır yani bu kişi gibi olmaya çalışır.
     Kıskançlık, dozunda yaşanmalıdır. “Seven insan kıskanır.” Sürekli duyduğumuz klasikleşmiş bir sözdür. Doğruluk payı çok yüksektir. Çok seviyor olsak ta kıskançlık dozunuzu ayarlamalıyız, çok seviyoruz diye de gereksiz kıskançlıklar içerisine girmemeliyiz. Ne derler “Azı karar, çoğu zarar.”
     Çok doğru bir davranış olmamasına rağmen  bazı insanlar bazı insanları o kadar çok kıskanırlar ki aynı ortamda aynı işleri yapıyor olmalarına rağmen  diğer kişinin kendisinden başarılı olduğunu gördüğü zaman  onun başarısının kendi başarısının önüne geçeceği korkusundan kaynaklanan    kıskançlıktan  sürekli kişinin ilerlemesini engeller. Bu engellemenin dozunu kaçırarak kıskandığı kişinin  başarısının  herkes tarafından görüleceği ve herkesin onu kendisinden daha çok sevebileceği hissinden dolayı başarılı kişiye kasıtlı olarak zarar vermeye başlar.
      Bazı insanlar da bazı insanların sağlıklı olmasını, güzel olmasını, İyi kalpli olmasını, kendisinin elde edemediği başarıları onun elde etmiş olmasını, kıskanırlar. Evli olmasını, bekarsa bekar olmasını, evli ve çocuklu ise onun çocuklarının olmasını vs. kıskanırlar. Buradaki kıskançlık, hasetlik boyutunda olursa zarar verir, fakat o öyle iyi, mutlu… ben de öyle olmalıyım diye kendisine ve hayatına çeki düzen verebiliyorsa bu olumlu yönde ilerler.
     Allaha gerçek manada iman etmemiş kalbi kötülük dolu insanlarda, kalplerinde Allah korkusu barındırmadıkları için kıskandıkları insanlara her türlü kötülüğü yapmakta çekinmezler. Diğer bir kıskançlık türüde kendisini diğer insanlardan üstün görme şeklinde kendisini gösterir. Kendisini ve kendi yaptıkları işleri diğer insanlardan üstün gördüğü içinde doğru ve güzel olan çalışmaları görmekten acizleşmiştir.
     Kıskançlık doğuştan gelen bir duygu değildir. Kimisi kıskançlık duygusunu dışa aktarır kimisi ise içinde yaşar. Hayatta en çok sevdiğiniz ve güvenebildiğiniz kişileri kendi korumanız altında tutmaya çalıştığınız için kıskançlık yapabilirsiniz. En çok sevdiğiniz ve güvenebildiğiniz kişilere karşı sevgi ve güveninizi yetirmeye başladığınız zaman kıskançlık düzeyiniz düşmeye başlar ve yoğun bir kıskançlık yaşamazsınız.
    Çok sevdiğimiz kişileri kaybetmek korkusu yaşamakta kıskançlık düzeyimizi artıran bir nedendir. Güven ve güvensizlik durumları da kıskançlık duygularımızı olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilir. Tehlikeli ve karşısında ki insana zarar verici kıskançlıklar ise psikolojik bozukluklarla alakalı kendisini gösterir. Kendisine güveni olmayan ve karşısında ki insanı iyi tanımayan insanlar tehlikeli kıskançlıklar sergileyebilirler. Kıskançlık olumlu yönde kullanılırsa insana fayda sağlar.
     İnsanlar nefislerine sahip çıkarak, duygularını kontrol edebildikleri sürece  kötü duygularını kendileri ve çevreleri için faydalı hale getirebilirler. Bu duyguları kontrol edebilmek  ve iyi düşünebilmek tabi ki bir erdemdir.
     Ama unutulmamalıdır ki! Erdemli olmak topluma faydalı olmak her Müslümanın  bu dünyadaki birinci görevidir.  
 
BEDİYE ARIK ÇAMBEL
SELAM ve DUA İLE
    
  
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat