Bedriye Çambel

EZANA SAYGISIZLIK TEPKİSİZ KALAMAZ

12 Mart 2019 08:31
A
a
EZANA SAYGISIZLIK TEPKİSİZ KALAMAZ
           Müslüman iyi niyetlidir. Müslüman sabırlıdır. Müslüman öyle güzel düşünür, öyle güzel yaşar ki kendisine taş atana o gül atar. Müslüman neden bu kadar iyidir çünkü onun yüreğinde taşıdığı imanı Allah’tan korkmasına, kendisi gibi olan diğer Müslümanlardan utanmasına neden olur.  Müslüman,  Hz. Muhammed’in (s.a.v)  yaşadığı zorlukları ve çektiği sıkıntıları çok iyi bilir ve yüreğinde bu sıkıntıların acısını hissederek yaşar.
     Müslüman insan, hayata ve insanlara pozitif bakar. Çevresinde gördüğü yanlışlıkları diliyle ve eliyle düzeltmeye çalışırken gayrimüslim insanın böyle tasası ve amacı yoktur. Allah tarafından gözünde ki perdenin kaldırılmadığı gayrimüslim insanın ezandan rahatsız olması, dinle imanla uzaktan yakından alakası olmayan hareketlerde bulunması çok garipsenmemelidir.
     Gayrimüslim kişiler, kimi zaman başörtüsünden rahatsız olur, kimi zaman dini eğitim veren kurslardan ve kurumlardan rahatsız olur. Hatta kendisi için okunan ezanı bile fark etmez ezandan rahatsız olur. Oysa ki ezan belli kişilere okunmaz, ezan tüm insanlığa okunur. İnsanlık önemli bir vasıftır. Alevi ol, Kürt ol, Türk ol önemli olan insan vasfını taşımaktır. İnsan vasfının özelliği de hayvanlardan ve diğer canlılardan üstün yaratıldığını bilmekten geçer.
     Dini değerlere karşı çıkan dini değerleri siyaset aracı olarak kullanan ve dinini yaşayan insanları sürekli aşağılayan kesimler hep var olmuş ve olacaktır da önemli olan bu tarz kişi ve kurumlara gerekli ceza ya da yaptırımların uygulanmasıdır.
     Diğer insanların görüş ve düşüncelerine saygı duyamayan bazı insanlar bir takım insani vazife ve duygulardan mahrumdur.
     Aynı binada yaşadığın komşun  hayvan besliyordur , komşunun evinde beslediği hayvanı binanın içinde gördüğün için rahatsız olabilirsin.
     İçinde bulunduğun ekonomik şartlar iyi bir şekilde hayatını sürdürmen için yeterli gelmediği için yapılan zamlardan rahatsız olabilirsin.
     Bir takım yenilikler alt yapısı hazırlanmadan topluma sunuluyordur sen bundan da rahatsız olabilirsin.
     Gel gelelim üzerinde yaşadığın ve nüfusunun çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede kişilere değil tüm insanlığa okunan ezandan rahatsız olamazsın.
     Okunan ezandan rahatsız oldun diyelim şikayetçi olamazsın. Okunan ezandan şikayetçi oluyorsan ve seninle birlik beraberlik içinde yaşamak için mücadele veren insanları dışlıyor ve aşağılıyorsan ve bu insanların inancına saygı gösteremiyorsan ideolojik yapın ne olursa olsun sınıfta kaldın demektir.
     Kendi düşünce yapını yeniden şekillendirerek hareket etmeye çalışmalı ve kendini şu nokta da sorgulamalısın! “Ben ne kadar insanım ?“ İnsani kimlikleri gelişmiş kişiler, beraber yaşamak zorunda olduğu insanların dinlerine ve hayat tarzlarına takılı kalmak yerine, onların yaşadıkları sorunlar varsa bu sorunları çözmeye çalışırlar.
    İnsan olarak kafalarımız karışabilir, kafamız karıştığı için yanlış davranışlar içerisine de girebiliriz ama önemli olan hatamızı anlayıp geri dönebilmektir. Zira erdem olan bu dur.
BEDRİYE ARIK ÇAMBEL
SELAM ve DUA İLE
 
1000
icon
Emin Bektaş 12 Mart 2019 19:08

Eline yüreğine klavyene sağlık Bacım

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat