Gizem Sezğiç

ÇOCUĞUNUZA ZEKA TESTİ YAPTIRIN

Zekâ; düşünebilme, akıl yürütebilme, neden- sonuç ilişkisi kurabilme, muhakeme edebilme, problem çözebilme, öğrenebilme, öğrendiklerinden yararlanabilme vb. üst düzey zihinsel yetileri içermektedir. Medical Park Gebze Hastanesi Klinik Psikologu Gizem SEZGİÇ "Bu yetilerimizi fark edebilmek ve geliştirebilmek de en önemli sorumluluğumuzdur diyor. Bizler düşünebildiğimiz, sorgulay

1 Eylül 2016 23:59
A
a

Zeka ve Zeka testleri

Zekâ kavramının sınırlarını keskin şekillerde belirlemek halen oldukça güçtür. Fakat uzun yıllardır yapılan araştırmalar ışığında, zekâyı oluşturan birtakım yetenekler ve yetenek örüntülerinin ölçülebildiği belirlenmiştir. Bu doğrultuda geliştirilen zekâ testlerinin amacı; bireylerin genel zihinsel kapasitelerine; algı, dikkat ve öğrenme süreçlerine ilişkin bilgi edinmek, güçlü ve zayıf oldukları yanlarının belirlenmesini sağlamaktır. Bu testler; kültüre, zamana göre yenilenir, zenginleştirilirler.

Zekâ Testleri, sağlık (tanılama ve tedavi seçenekleri) ve özel eğitim alanlarında (zihinsel gerilik, üstün zekâ, öğrenme güçlüğü) çok önemli ve vazgeçilmez katkıları olan ölçüm araçlarıdır. Ehil ellerde ve amacına uygun koşullarda yapılması, yorumlanması ve gerekli yönlendirmelerin (psikiyatri birimi ya da özel eğitim seçenekleri) yapılması gerekmektedir. Amaçtan sapan uygulamalar, test sorularının internet ortamında dolaşması, sorulara önceden hazırlanmaya çalışılması gerçekliklerin önüne perde koymaktadır. Üstelik oldukça zararlıdır.

Ülkemizde uygulanan zeka testleri nelerdir?

Ülkemizde en sıklıkla uygulanan zekâ testleri Wechsler Zekâ Testleridir. Wechsler Zekâ Testlerinden ülkemizde uzun yıllardır Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği- R (WISC-R) kullanılmaktadır. WISC-R, 6 – 16 yaş aralığına uygulanabilen bir zekâ ölçüm aracıdır. Temel anlamda, sözel ve sözel olmayan akıl yürütme becerilerini içermektedir. Testi uygulayan kişi ve uygulanan ile bire bir gerçekleştirilir. Normal şartlar altında tek oturumda (1-1,5 saat) tamamlanmasına özen gösterilmektedir. Teste gelmeden önce çocukların uykularını almış halde ve tok olmaları, yorgun ya da hasta olmamaları beklenmektedir. Elde edilen sonuçlar, çocukların bulunduğu yaş düzeyine göre ayrıntılı değerlendirilir. Güçlü ve zayıf yönler belirlenir. Genel puanlar, normal dağılım eğrisi dâhilinde yorumlanır.

Kimler zeka testi yapabilir?

Zekâ testi yapma yetki ve yetkinliğine sahip kişiler, hastanelerde, rehberlik araştırma merkezlerinde ve özel merkezlerde görev yapan klinik psikologlar ve Türk Psikologlar Derneği tarafından "zekâ testi uygulayabilme" sertifikasına sahip olan kişilerdir. Bu yetkiye sahip olmayan kişilerin, zekâ testi uygulayabilmesi mümkün değildir. En sağlıklı olan yöntem, bu kişilerin yer aldığı kurumlara gitmek ve onların yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmektir.

Kısa Kısa Zeka Testi

- Sadece zekâ puanına ilişkin merak doğrultusunda istek yapan anne babanın çocuğuna zekâ testi uygulaması doğru değildir. 
- Çocukların, zekâ testlerinden elde edilen sonuçlara göre etiketlenmesini engellemek, onları korumak yetişkinlerin sorumluluğundadır. 
- Zekâ testlerinden elde edilen puanlar aileye doğrudan verilmez. Uzmanlar arası bilgi paylaşımı yapılır. Bunun için sıklıkla elektronik posta ya da kapalı zarf kullanılır. 
- Çocuklarımızın zekâ testine alınmadan önce hazırlanıp, çalıştırılıp gelmeleri söz konusu değildir. Bu testler, yarış ya da sınav değildir. Yanlış bakış açınız çocuklarınızın teste gelmeden önce kaygılanmalarına sebep olabilir. Bu sebeple gerçek performansını anlamamıza zarar verebilir. 
- Okula hazır olup olmadığı merak edilen çocuklar için çocuk psikiyatristlerine ya da çocuk doktorlarına başvurulmalıdır. Onlardan alacakları yönlendirmeler ile klinik psikologlar/psikologlar tarafından gelişim değerlendirmesinin yapılması ve/veya okul olgunluğu testlerinin uygulanması yarar sağlayacaktır. Okula hazır olmak için yalnızca bilişsel verilerin yeterli olmadığı, bedensel ve duygusal olgunlaşmanın da peşi sıra değerlendirilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır. Özel eğitim şüphesi olan ya da tedavi seçeneklerinden faydalanması gereken çocuklar, 6 yaşından başlayarak WISC-R ile değerlendirilebilirler.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat