Bedriye Çambel

ÇALDILAR

28 Mayıs 2019 13:10
A
a
 
                                                                                                                  ÇALDILAR...
 
Kork! Allah'tan korkmayandan… Ne kadar doğru bir tespit; Evet “Korkmak lazım Allah'tan korkmayandan… o yüzden Allah'tan korkmayanlardan uzak durmak çok faydalı olacaktır. Ha, ben Allah'ın selamını vermek istiyorum, Allah'ın selamını alır diyorsanız bir kez selam verin deneyin selamınızı almayacaktır. Olur da bana selam verir diye beklerseniz boşuna da beklemiş olmayınız size selam vermeyecektir.
Yüce Allah ne buyuruyor, Ben kırık kalplerdeyim. Kalbiniz kırık olabilir. Allah’ı düşünün ve asıl huzurun Allah ‘ı anmakta olduğunu biliniz.
Üç günlük dünyada ne kadar yaşarsak yaşayalım, neler yaparsak yapalım her şey boştur. Önemli olan Allah'ın ipine sıkı sıkı sarılarak yaşamaktır.
Tuttuğunuz futbol takımı, siyasi partiniz, dostunuz, eşiniz, evladınız, eviniz anlamsız gelebilir. Bunlar içinde yüce Allah gaflete düşmememiz için bizi uyarmıştır.
“Mallarınız, evlatlarınız, sizin için sadece bir imtihandır. Asıl büyük mükâfat ve mutluluk ise Allah nezdindedir. “
                                                                                     Çaldılar…
                             özgürlüklerimizi, kişiliklerimizi, aile sevgimizi, dinimizi, kültürümüzü...
Çaldıkları yetmiyor gibi çalmaya da devam ediyorlar. Ülkemiz üzerine yazdıkları senaryoyu tereddüt etmeden uygulamaya gittiler.
İyiler; ya kaybeder, ya da kaybettirilir İyilere kaybettirenler şunu bilemezler ki sadece fani dünyada kazanmışlardır. Fâni dünyada kaybedenler ebedi dünyada kazanacaklardır. İyiler eninde sonunda her zaman kazanmışlardır.
Nefse ağır geleni yapmak, nefsi terbiye edecektir. Nefse istediğini vermek, nefsi terbiye etmek yerine nefsi daha çok şımartacaktır. Bu durumda insan herhangi bir maneviyat kazanamayacaktır. İnsanoğlunun bu durumun farkındalığının farkına varması, hayatını güçlü yaşamasını sağlayacaktır.
Toplumda sağlam bireyler görmek maddi yönden gelişmiş bireyler yerine manevi yönden gelişmiş bireylerle olacaktır.
Mübarek Ramazan ayında olmamız vesilesiyle şeytan bir ay boyunca bağlanmaktadır. Müslümanlar oruç tutarak aç kalarak zorlanıyor gibi görünseler de şeytanın bağlı olmasından dolayı rahat etmektedirler.
Şeytan, müslümanlarla uğraştığı kadar gayri müslimlerle uğraşmamaktadır. Gayrimüslimlere gitmeyen şeytan daima müslüman nefsini zorlar. O yüzdende şeytanla ortak iş yapanlar ki onlar bu dünyada sadece aldanırlar.
Ramazanda yaşadığımız maneviyatın, huzurunu da çalıyorlar. Özellikle; açık alanlarda çok rahat bir şekilde yiyeceklerini yiyen, içeceklerini içen insanların, oruç tutan insanlara saygılı olmak yerine onlarında kendileri gibi oruç yemesine teşvik edercesine yediğini ,içtiğini, oruçlu insanların gözlerinin içine bakarak yemeleri yetişkinlerden çoğunu etkileyemezken çocukların oruç tutmaya olan maneviyatının çalınmasına neden olmaktadır. Özellikle oruç tutmaya alıştırılan küçük çocukları olumsuz etkilemektedir. Ailelerin bu konuda duyarlı olması ve çocuklarına bu konuda gerekli eğitimi vermeleri , çocuklarının kafasının karışmasını engelleyecektir.
Oruç ibadetinde de önemli olan sabahtan akşama kadar aç susuz kalmakla gerçek orucun hazzına varılamayacağı manevi değerine de çok fazla önem vermek gerektiği çok iyi şekilde idrak edilmelidir.
Oruç tutan kişinin vücuduna dışardan besin gelmediği için beyin, bağışıklık sistemi ve sindirimle uğraşmaktan kurtulur. İç beslenmeye geçerek bütün gücünü vücudunu temizleme ve tedavi etmeye yöneltilir.
Manevi zenginliğimizi kimseye çaldırmamamız dileğiyle birlik beraberlik kardeşlik içinde güzel bir ramazan diliyorum.

Bedriye ARIK ÇAMBEL
Selam ve Dua ile...
 
1000
icon
Yavuz 30 Mayıs 2019 16:30

Yazılarınızı mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum. Genelde güzel ,fakat isterdim ki oruçluyken vücuda dışarıdan herhangi bir besin girmesi orucu bozması , bilgisi verilirken Kul hakkı yeme ile ilgili de vurgulama yapmanızı beklerdim. Hayırlı iftarlar, Hayırlı bayramlar dilerim.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat