Bedriye Çambel

BAŞÖRTÜSÜ OLAYI

19 Aralık 2018 08:58
A
a
                                                          BAŞÖRTÜSÜ OLAYI…
Başı örtülü öğrenci,  sırf  başörtüsünden  dolayı  okul  dışında  gerçekleşen  okul  gezisine  götürülmek   istenmiyorsa!  Başörtülü   öğretmen,   başörtüsünden dolayı  çalıştığı sınıfa alınmıyor ve küçümseniyorsa..! Başörtülü yazarın yazdığı kitaplar kasıtlı bir şekilde plastik tabaktan daha değersizleştirilmeye çalışılıyorsa..!  Doğru yoldayız demektir. Yıllarca başörtüsünden dolayı okuyamayan imanlı göğüsler, birileri tarafından çaycı olsun, temizlikçi olsun ama göz önünde olmasın diye uğraşıp durdular… Belli bir zaman başarılı da oldular.
Örtünme tüm kulları için Allah’ın  büyük bir nimeti, farzıdır .  Başörtüsü  dinin , manevi  duyguların, ilmin ,ahlakın  ,edepli olmanın ,güzel ahlaklı olmanın sembolüdür. Dünyada ki en değerli mücevherden daha değerlidir. Başörtüsü  insana ağır davranmayı , ölçülü ve edepli davranmayı, mütevazi olmayı sağlar.
 Birkaç yıl öncesine kadar başörtüsü özgürlüğü yoktu. Başörtüsü özgürlüğü neden yoktu? Başörtüsünden korkan, tiksinen,  örfüne ,  adetine, geleneğine uymayan değerlerinden yoksun bir kesimin, sırf siyasi çıkarları dini çıkarlarının önüne geçtiği için yoktu. Gözü dönen ve güzel bakamayan bu kesim devreye acımasızca girmiş dini değerlerimizi ve bizi ayaklar altına almıştı. Ta ki kanunlar yeniden başörtüsünü serbest kılana kadar , şuan başörtüsü özgürlüğü var fakat başörtülü zihin özgürlüğü tam olarak sağlanmış değildir. Başörtülü insanların zihin özgürlüğü, yaşam alanları birileri veya bazı zihniyetler tarafından hala engellenmeye çalışılmaktadır. Bizler ise hala bu engellemelere karşı tedbirler almayarak, görmemezlikten geliyoruz. Bu durum bizden sonraki nesiller için ciddi tehlikeler arz etmektedir. Bizler bu tehlikeyi görüp gerekli önlemleri almalıyız.
Kadın güçlü olacak, kadın eğitimli olacak, kadın anne olacak, kadın çocuk ve dolayısıyla nesil yetiştirecek…
Yazarak, yaparak, doğru yaşayarak , örnek  olacak,  Yazar da olacak, öğretmen de olacak, bakan da olacak, başbakan da…
Ama doğru olacak, dürüst olacak, başkaları gibi olmayacak, kendi gibi olacak, herkesin istediği gibi dinini yaşayabileceği ve ötekileştirilmediği bir Türkiye olacak, birlik ve beraberlikte tüm dünyayı kıskandıracak, tüm toplumların imrendiği bir toplum olacak.
Selam ve dua ile…
 BEDRİYE ARIK ÇAMBEL
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat